„Věřím, že další kolo jednání určitě přijde, ale ani tam neočekávám přelom. Pokud ale vždy povedou k tomu, že se nešťastlivci z ruského zajetí dostanou na svobodu, smysl mají,“ říká Milan Mikulecký.
Ukrajina navrhla Rusku další kolo jednání. Moskva je pro, uvedl mluvčí Kremlu Peskov. Prohlásil ale, že obě strany zastávají diametrálně odlišné postoje a bude třeba spousta diplomatické práce.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotním večerním videoposelství uvedl, že je potřeba udělat vše pro dosažení příměří a ruská strana by se rozhodnutím neměla vyhýbat.
Vedle konference o obnově Ukrajiny, která se uskuteční ve čtvrtek a v pátek v Římě, má Evropský soud pro lidská práva ve středu také vynést rozsudek ve věci Ukrajiny a Nizozemska proti Rusku.
„Pokud jde o setkání s panem Trumpem, tak by bylo jistě mimořádně přínosné,“ řekl Vladimir Putin. „Souhlasím s prezidentem USA – musí být samozřejmě dobře připraveno a skončit s dobrými výsledky.“
Spojené státy podle mluvčího jednaly způsobem, který činí dialog mezi oběma zeměmi bezvýznamný. Nelze tvrdit, že se vyjednává, a zároveň umožnit Izraeli útočit na íránské území, dodal mluvčí.
„Přestaňte se ohánět šílenými čísly. Vrátíme všechny, kteří jsou v Ruské federaci. Žádné únosy neexistují. Ruští vojáci neunášejí,“ řekl na jednání šéf ruského vyjednávacího týmu.
„Kdyby Ukrajina mohla Rusko ke konci konfliktu sama donutit, už by to dávno udělala. Proto je nezbytné mít po boku účinné zprostředkovatele,“ vysvětluje význam mediátorů expertka Elina Beketovová.
Na urychleném zahájení konzultací k objasnění podmínek chystané dohody k jadernému tendru na dostavbu Dukovan se v úterý dohodl český ministr průmyslu a obchodu s místopředsedou Evropské komise.
Česko podle Pavla podporuje humanitární pomoc pro civilisty v Gaze, situace je opravdu nadále neúnosná. Pomoc se ale nesmí dostat k palestinskému teroristickému hnutí Hamás.
„Trump má páku na to, aby zatlačil na Putina například tím, že otevře bianko účet Zelenskému,“ vysvětluje politický geograf Libor Jelen. Lídři USA a Ruska si mají volat v pondělí v 16 hodin.
„Stěžejní jsou sankce a vyzbrojení Ukrajiny. Pokud k tomu nedojde, tak nedojde ani k žádným posunům v jednání o příměří,“ upozorňuje politický geograf Vladimír Baar z Ostravské univerzity.
„To není delegace áčkového týmu, protože áčkový tým by byl prezident Putin. To není ani delegace béčkového týmu, protože béčkový tým by byli ministři,“ komentuje schůzku v Istanbulu analytik Bříza.
O možném příměří bude ruská a ukrajinská delegace jednat tento pátek v Istanbulu. Půjde o první přímá jednání od počátku ruské invaze před třemi lety, přičemž Zelenskyj ani Putin se jich nezúčastní.
Zelenskyj řekl, že on osobně by v Istanbulu neměl co dělat a že ukrajinská strana nyní čeká, až od Turecka a Spojených států dostane informace ohledně začátku jednání.
„Silně se angažuje zejména ve falšování historie a předávání hlavních ideologických narativů spojených s ruskou exkluzivitou a velikostí mladším generacím,“ popisuje ruského vyslance politolog Šír.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návrh přímých rozhovorů Vladimira Putina uvedl, že ve čtvrtek bude v Turecku osobně a bude tam na něj čekat.
Jak se Trumpovi v roli mírotvůrce daří? Podle amerikanisty Jana Hornáta nijak zvlášť. Druhým dechem ale dodává, že slova o míru za 24 hodin byla jen předvolebními sliby.
Kyjev/Moskva/Ankara||kce, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
„Očekáváme, že zítra (v pondělí) bude uzavřeno příměří – úplné a trvalé, které poskytne nezbytný základ pro diplomacii. Nemá smysl vraždění protahovat,“ napsal Zelenskyj na sociální síti Telegram.
„Já osobně myslím, že Vladimir Putin vlastně moc nechce zastavit boje. Pokud by o to měl zájem, tak přistoupí na příměří, které bylo navrženo v sobotu Ukrajinou a dalšími státy,“ říká Libor Jelen.
„Nebylo to Rusko, kdo přerušil jednání v roce 2022. Byl to Kyjev. Nicméně navrhujeme, aby Kyjev obnovil přímá jednání bez jakýchkoliv předběžných podmínek,“ citovala Putina agentura Reuters.
Ačkoliv se od schůzky podle agentury AP neočekává žádný zásadní průlom, může být prvním krokem k vyřešení vzájemných obchodních sporů mezi USA a Čínou.
Macron do Kyjeva vyrazil společně s britským ministerským předsedou Keirem Starmerem a německým spolkovým kancléřem Friedrichem Merzem. Následně připojil také polský premiérem Donald Tusk.
Přejmenování Perského zálivu by mohlo nastat na žádost arabských států, například Saúdské Arábie, kterou Trump navštíví v květnu. „Až tam budu, tak mě o to požádají, a budu muset rozhodnout,“ řekl.
Tlak na Kyjev i Moskvu může do jisté míry pramenit i z Trumpovy frustrace, že konflikt nevyřešil ani do 24 hodin, jak sliboval během předvolební kampaně, ani do Velikonoc, kam „deadline“ posunul.