Bezbranná víla Kyselka prosila Mattoniho o život. Happening varoval před zánikem lázní
Před pražským sídlem společnosti Karlovarské minerální vody nahá a bezbranná víla Kyselka prosila černého zloducha Mattoniho, aby ji ušetřil před zánikem. Vysvětlení neobvyklé scény je prosté, studenti a umělci na pražském Mariánském náměstí upozorňovali svým happeningem na varující stav památkově chráněných lázní Kyselka na Karlovarsku, které vlastní zmíněná společnost.
Po společnosti Karlovarské minerální vody nechceme nic neobvyklého. Chceme, aby dostála své nejen zákonné povinnosti a aby opravila kulturní památku, kterou vlastní,“ říká jeden z organizátorů happeningu, student práv Matěj Chytil.
Na dnešním happeningu byl i ředitel společnosti KMV Alessandro Pasquale. Organizátory to těší a doufají, že reakce společnosti budou ještě příznivější.
O nevhodném počínání KMV k lázním Kyselka mluvil na Radiožurnálu jeden z organizátorů happeningu, student práv Matěj Chytil a Martin Kadrman, místopředseda Asociace pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví
„V tuto chvíli společnost Karlovarské minerální vody údajně má zájem lázně opravit, ale vzhledem k tomu, že tak již 20 let nedělá a vzhledem k tomu, že její projekt se nesetkává s pochopením památkářů ani široké veřejnosti, doufáme, že budeme ještě nějakou dobu hledat konsensus a najdeme ho,“ uvádí Chytil.
Organizátoři chystají podle Chytila další akce. Vzhledem k tomu, že chtějí se společností KMV komunikovat, hodlají jí všechny akce předem oznamovat.
„V případě, že se ta jednání budou vyvíjet pozitivně, akce pozdržíme. Připravujeme je ale dál, protože společnost Karlovarské minerální vody nejeví o památky zájem a nechává je spadnout 20 let. Nechceme, aby to tak dopadlo,“ dodává Chytil.
První zmínky o takzvané Bukové kyselce pocházejí ze 16. století, samotné lázně ale byly založeny až ve 20. letech 19. století. Nejvýrazněji jsou ovšem lázně Kyselka spojeny s osobou investora a výrobce minerálních vod Heinricha Mattoniho. Nejslavnější exportér minerální vody Rakousko-Uherské říše působil v Karlových Varech a jeho zásluhou byla Kyselka vybudována do kdysi slavné podoby. V areálu se nachází řada architektonicky významných budov, jejich současný stav je ovšem na pováženou. Jedná se především o ukázky vrcholného historismu a také řadu objektů v secesním duchu.
„S dalšími subjekty, ať jsou to památkáři nebo samospráva, jsme již schopni nalézt určité konkrétní kontury toho, jak by finální podoba lázní Kyselka mohla vypadat. Nyní je to v rozporu s plány Karlovarských minerálních vod, ale věřím, že si tato společnost uvědomí, že nejsou na divokém západu ani na Aljašce, ale ve střední Evropě v 21. století a tento plán na kompletní záchranu lázní Kyselka přijmou,“ přidává se Martin Kadrman, místopředseda Asociace pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví.
Karlovarské minerální vody podle svého ředitele vyčlenily na opravu dvou objektů v Kyselce 60 milionů korun. Žádost o zahájení rekonstrukce leží od listopadu na památkovém úřadu v Lokti.
Přesto dělají KMV pro záchranu Kyselky podle Kadrmana málo: „Nikdo jim v posledních 20 letech nebránil v tom, aby svoje objekty rekonstruovali nebo neuváděli do stavu, které vypadají, jako byste přijeli do Prahy v roce 1945.“
„Jsme přesvědčeni o tom, že společnost Karlovarské minerální vody porušuje zákony této země. Proto také byla v lednu tohoto roku pokutována téměř maximální pokutou dvou milionů korun. Společenský tlak sílí a KMV si zřejmě ještě nedokáže uvědomit své postavení, kdy se v podstatě stává nepřítelem státu a všech kulturních lidí. Není to dobrá pozice pro firmu, která se prezentuje jako kulturní a která za dva roky investovala do své reklamy 962 milionů korun,“ uzavírá Kadrman.