Bezvládí podle Mladé fronty Dnes už postihuje tisíce lidí.
Přes čtyři měsíce trvá bezvládí v České republice. A podle zjištění Mladé fronty Dnes už má negativní dopady na obyvatele. Lidové noviny píší, že zvyšování nájmů začíná. Česko hledá spojence proti pivní dani, informuje Právo. Václav Havel se podle Hospodářských novin mohl stát za totality zaměstnancem ministerstva kultury.
Faktické bezvládí trvá přes čtyři měsíce a začíná ovlivňovat životy obyčejných lidí. Mladá fronta Dnes napočítala sedm skupin obyvatel, kterým neschopnost politiků dohodnout se, už teď komplikuje život. Jde o středoškoláky, autodopravce, policisty, zaměstnavatele, pacienty a zemědělce.
Například už nyní je jasné, že si pacienti počkají na nové léky. Není schválena léková vyhláška, a tak nejsou schváleny ani doplatky na nové medikamenty. Učitelé středních škol zase - možná zbytečně - tráví hodiny přepisováním učebních plánů. Tak, aby dokázali narychlo připravit studenty na státní maturitní zkoušky, které možná - a možná také ne - propuknou už za rok a půl. Zemědělci zase nemají s kým jednat o dotacích na příští rok. Tolik Mladá fronta Dnes.
Velká většina Čechů, kteří bydlí v bytech s regulovaným nájmem, už ví, o kolik od příštího roku zaplatí více. Zvýšení činží totiž podle Lidových novin musí majitelé domů nájemníkům oznámit tři měsíce předem a většina nájemců tak už má na stolech nové cenové výměry. U velké části bytů se od 1. ledna zvýší činže řádově o stokoruny.
Největší cenový skok nastane ve velkým městech. Například v Praze mohou činže vzrůst o 500 a ve velkých bytech až o 1 000 korun. Naproti tomu v menších obcích nebo chudších regionech to jsou jen desítky korun. Na rozdíl od soukromých majitelů domů, kteří až na výjimky využili možnosti svým nájemníkům činže zvýšit, obce tak zatím činily jen v několika případech. Lidové noviny dodávají, že nájemné by se mělo v Česku zvyšovat průměrně o 19 procent za rok.
České úřady se snaží zablokovat plány Evropské unie mimořádně zdanit pivo. Brusel podle deníku Právo argumentuje tím, že zdražení povede k poklesu spotřeby alkoholu a ozdravění populace. Diplomati ani výrobci s tím nesouhlasí a k boji o pivo teď hledají spojence v celé EU. Návrhy Unie by pivo v Česku zdražily nejméně o třicet haléřů. Český svaz pivovarů a sladoven odhaduje, že ve finále to bude o korunu víc na půllitrovou láhev. Do nárůstu ceny se totiž promítne i vyšší daň z přidané hodnoty a marže prodejců.
Česká republika nechce vystupovat proti plánovaným opatřením EU osamoceně a hledá proto spojence. Zatím se sondovalo v Polsku, kde ale překvapivě nepanuje proti možnému zdražování velký odpor. Co se týče piva, mohlo by Česko uspět v jiných tradičně pivařských státech, jakou jsou Irsko, Německo nebo Rakousko. Zdroje z české diplomacie navíc naznačují, že Praha je připravena nové daňové zatížení piva v nejhorším případě vetovat. Jak doplňuje Právo, pokud jde o daně, musí být rozhodnutí EU jednomyslné.
Komunističtí funkcionáři prý před rokem 1989 uvažovali o tom, že Václavu Havlovi nabídnou práci na ministerstvu kultury. Jak píší Hospodářské noviny, byli také přesvědčeni, že Havel byl placen západními tajnými službami, ve vězení se měl dobře, jedl tam kaviár a pil šampaňské. I to plyne z výpovědí bývalých stranických špiček KSČ, které shromáždil Ústav pro soudobé dějiny ve sborníku Mocní? A Bezmocní? Výsledky studie o období normalizace si sami autoři pochvalují.
Podle jednoho z nich, Lukáše Valeše, se výrazně mění pohled na to, co se v Československu v 70. a 80. letech ve společnosti dělo. Většina bývalých funkcionářů je přesvědčena, že 17. listopad byl výsledkem spiknutí tajných služeb. Jak sovětské KGB, tak i československé StB. Za hlavního nepřítele a zrádce socialismu pak bývalí funkcionáři označují hlavně někdejšího generálního tajemníka komunistické strany SSSR Michaila Gorbačova. Tolik Hospodářské noviny.