Neskutečná průtrž, jako apokalypsa, voda tekla skrz domy, popisují povodeň lidé ze zničeného Břevence
Auta na střechách v korytě řeky, voda tekoucí skrze domy, utržené silnice. To je obrázek Břevence na Olomoucku, kterým se v noci prohnala lokální povodeň. Místní část Šumvaldu se stane zřejmě jejím smutným symbolem, pochází odtud i dosud jediná oběť záplav. O techniku přišli i zdejší dobrovolní hasiči. Jen na obecním majetku odhaduje starosta Šumvaldu Josef Šenk škodu za čtvrt miliardy korun, voda podle něj zasáhla domy až třetiny obyvatel.
Lidé následky přirovnávají k apokalypse. Zatímco někteří se hned ráno chopili lopat, vyhazovali bláto, čerpali vodu nebo se snažili vyprostit uvízlé vozy, jiní bezradně seděli na zápraží.
Přívalové deště na Olomoucku uvěznily desítky lidí v domech a automobilech. Jeden člověk zemřel
Číst článek
„Byla to neskutečná průtrž, neskutečné množství vody. Utekl jsem přes střechu k sousedům. Tohle se tady nikdy nestalo. Nejhorší je ta beznaděj,“ popsal 41letý Břetislav z Břevence.
Blesková povodeň mu doslova uvěznila dům, z koryta ucpaného naplaveninami se i dopoledne voda valila po cestě a nesla s sebou vše včetně klád, které mu narážely do domu.
„Voda ráno už ustoupila, ale několik baráků je pod vodou jen kvůli zatarasenému potoku. Nejhůř jsem na tom já a další tři domy, čekáme na bagr. Auta jsme nezachránili, všechna tři jsou pryč. Mám je na dvoře nasáčkované do sebe,“ posteskl si muž.
Zkáza přišla v neděli kolem 20.30. Lidé to popisují jako obrovský příval deště, který zvedl toky a smetl, co se dalo, včetně klád z lesa.
„Jsem u dobrovolných hasičů a už jsem měl o té půl deváté problém dojít do hasičské garáže. Otevřeli jsme vrata, voda vytopila hasičárnu, zavřeli jsme rychle vrata, klády nám prorazily garáž,“ řekl v pondělí starosta Šumvaldu.
„Veškerá technika jak tady v Břevenci, tak v Šumvaldě je utopená. Bylo tam až tři čtvrtě metru vody. Sami jsme nedokázali s technikou vyjet. Dvě hodiny jsme zůstali uvěznění v hasičárně.“
Voda se dotkla podle starosty všech, co bydlí podél toku, do domu se dostala až 30 procentům obyvatel Břevence i Šumvaldu. „Za obecní majetek odhaduji škodu na čtvrt miliardy, i se škodou na majetku občanů to bude 300 až 500 milionů korun,“ doplnil starosta.
‚Létaly popelnice‘
Voda vyděsila i obyvatele Šumvaldu, který leží po toku pod Břevencem. „Přišla vlna a najednou létaly popelnice. Voda se nám naštěstí do domu nedostala, ale nemůžeme se dostat ven,“ volala starší žena ze zahrady rodinného domu v Šumvaldu, který od cesty dělila až půlmetrová bariéra bláta. Lidem se voda prohnala zahradami, vyplavovala domy.
„Přišel velký příval, katastrofa. Já mám barák na kopci, ale tady kamarádům to vyplavilo vše, v domě mají 20 centimetrů vody,“ podotkl muž v Šumvaldu.
Noční cesta přes město se pro Vlastimila Pjajka proměnila v boj o život. Z auta, proti kterému se neskutečně rychle začala valit voda, na poslední chvíli vyskočil a chytil se plotu. Pak už jen nevěřícně sledoval, jak jeho vůz voda odnesla do tmy. Našel ho 200 až 300 metrů za zatáčkou.
„Bylo to stresující a strašně rychlé. Jeli jsme s kolegou přes Šumvald směrem na Břevenec, vraceli jsme se z práce. Byla průtrž. Na silnici bylo nejdřív pět centimetrů vody, ale ta stoupala a stoupala. Za zatáčkou už proti nám jezdily klády a popelnice a voda se nám dostávala až přes okno,“ popsal Vlastimil Pjajk svůj nečekaný zážitek z jinak běžné cesty domů do Horního Města.
Vůz mu v pondělí dopoledne z koryta řeky vytáhla technika. „Nevím, jestli ho zachráním. Je to stará Dacia,“ mávl rukou muž. Celou situaci už ráno bral s nadhledem. Zážitek mu navíc zůstane napořád, z auta vyskočil i s mobilem a stihl si vše natočit.
Zkázu v obci završily i klády z lesů, které zatarasily na mnoha místech koryto řeky a opřely se i do domů. Podle informací zdejších obyvatel byly i příčinou smrti zdejší obyvatelky. Policie v pondělí potvrdila, že jde o 48letou ženu. Podle informací ČTK pocházela právě z Břevence.