Nemocnici chybí 90 milionů za polní špitál v Letňanech. ‚Mělo se to stopnout dřív,‘ říká šéf Bulovky
Skoro devadesát milionů korun. Na tolik vyčíslila Fakultní nemocnice Bulovka náklady na polní nemocnici v Letňanech. Její zřizovatel ministerstvo zdravotnictví sice peníze slíbil, i přes urgence na ně ale vedení nemocnice stále čeká. Kde je problém? „Neochota není na ministerstvu zdravotnictví, ale záleží na tom, zda to pošle ministerstvo financí,“ říká pro server iROZHLAS.cz ředitel nemocnice Jan Kvaček.
Ministerstvo zdravotnictví vám má proplatit 88,1 milionu korun za polní nemocnici v Letňanech. Jaká je kolem toho aktuálně situace?
Zatím je proplacené stále nemáme.
Nevyužitá nemocnice v Letňanech stála téměř 100 milionu korun. Vybavení půjde do státních nemocnic
Číst článek
Proč?
Ministerstvo zdravotnictví nám to opakovaně slíbilo. Oni to v rozpočtu nemají, ministerstvo financí jim to stále neposlalo. Neochota tedy není na ministerstvu zdravotnictví, ale stále záleží na tom, zda jim to finance pošlou. Já doufám, že nám to proplacené bude, protože si vůbec nedokážu představit, že bychom to měli dát z vlastního rozpočtu. Je to skoro sto milionů korun a v rozpočtu to chybí opravdu hodně.
Jak to budete dál řešit?
Pošleme další žádost a pošleme ji i v kopii premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Jinak toho moc dělat nemůžeme.
Kolikrát jste už žádali?
Ústně jsme již požádali mnohokrát. Oficiálně od nás žádost odešla dvakrát. Ministerstvo financí si vzalo veškeré podklady, celé účetnictví. Je tam, kolik to stálo a proč se to muselo dělat. Oni si to nějak auditovali, zda jsou náklady správné.
Na co peníze šly?
Většina šla na nájem, pak jsou tam ještě další služby. Ty jsou oproti nájmu nižší, ale přece jen jsou to náklady na nějaké dovybavování. Roztahovala se například elektrická síť, protože v hale nejsou zásuvky na každém metru. Instalovaly se i rozvody na kyslík, kdyby tam byli pacienti a tak dále. Samozřejmě něco stál přívoz a odvoz věcí a byl tam zřízený pohotovostní sklad léků, který se pak zase rušil.
Ministerstvo nezareagovalo
Server iROZHLAS.cz položil dotazy (Proč ministerstvo peníze zatím neproplatilo? Kdy tak hodlá učinit?) i resortu financí Aleně Schillerové (za ANO) a tiskovému oddělení ministerstva. Do vydání rozhovoru ale odpověď nedorazila.
Vybavení z té nemocnice se pak mělo využít ve státních nemocnicích. Už se ho podařilo nějak „rozdat“?
Česká republika obnovila de facto lůžkový fond, který drží Sklad státních hmotných rezerv a nakoupila několik tisíc postelí od firmy Linet. Pět set z nich bylo v Letňanech, z toho 300 dostala Bulovka. Nebyly to fyzicky postele z Letňan, ale bylo to v souvislosti s polní nemocnicí. Máme je tady a dostali jsme příslib, že je budeme moct dlouhodobě bezplatně využívat. To předpokládám, že se naplní, protože podle mě nemá smysl, aby takové nové postele ležely deset let ve státních rezervách, a pak se vyhodily.
Chyběl personál
Jak zpětně ten projekt hodnotíte? Protože třeba v rozhovoru pro Právo v říjnu jste říkal, že je dobře, že budeme mít polní nemocnici po ruce.
Je tam několik klíčových věcí. Kritika toho, že se polní nemocnice vůbec udělala, podle mě není na místě. Protože když se podíváme na situaci v té době, tak jsme měli všichni pocit, že se blíží naprostá katastrofa. Hledalo se jakékoliv řešení. Dávalo smysl vytvořit kapacitu navíc, byť bylo víc variant. Ale zásadní je, že armáda v té době deklarovala, že má dostatek personálu a je schopná ho z republiky stáhnout na jedno místo.
Což se pak ale nepovedlo. Právě chybějící personál byl hlavní problém i podle ředitelů nemocnic.
Jak se situace zhoršovala a polní nemocnice neotevírala, personál použili ve všech možných nemocnicích po republice. Podle mě se v brzké době, když se vědělo, že otevření je nereálné, měla nemocnice zlikvidovat.
Řekli jste to ministerstvu?
Opakovaně jsme na to prostřednictvím dopisů upozorňovali. Nakonec se to povedlo až o něco později, než jsme chtěli. Ale my jsme to pořád brali tak, že jsme jenom takový správce. Že jde jen o průtok peněz přes nás. V tu chvíli jsme ještě netušili, že nám to nikdo neproplatí. Ale už v prosinci jsme na uzavření tlačili.
‚Omlouvám se za stáří.‘ Na Bulovce se tvoří fronty na zbytkové vakcíny, někdo čeká i několikrát týdně
Číst článek
Takže jste na to upozorňovali, přesto nemocnice stále „fungovala“?
Právě. Jestli se tam stalo něco zbytečně, tak to neukončení projektu ve chvíli, kdy bylo jasné, že vojáci personál nemají.
Právě. Nájem v Letňanech byl poměrně vysoký.
Je to samozřejmě hodně na pováženou. Cena byla sice nižší, než když se tam dělají veletrhy, na druhou stranu tam nebylo možné dělat vůbec nic jiného v těch halách. Byla tu navíc alternativa v podobě O2 arény. Ta by byla logisticky složitější, místo by pro polní nemocnici nebylo tak vhodné, ale je otázka, jestli by za ty peníze nestálo za to zvládnout. Pořád se tu bavíme o nějakých 70 milionech za nájemné, a kdyby se to rozdělilo mezi dvě polní nemocnice a nás, tak bychom rádi problémy v O2 aréně zvládli. Ono se to ale zpětně hodnotí lépe.
Byly tam nějaké další alternativy kromě O2 arény?
Nebyl jsem u toho, takže nevím, s čím tehdy ministerstvo pod vedením Romana Prymuly (za ANO) pracovalo. Netuším, co měli na stole, jaké měli nabídky. My jsme prostě v pátek odpoledne dostali za úkol, že v neděli přijedou vojáci a my to máme dotáhnout. Během soboty jsme to museli celé zasmluvnit, protože tam v neděli už najížděli s technikou. Z naší strany už nebylo co řešit.