Část péče o těhotné mají převzít porodní asistentky. Názory se různí
Velkou část péče o těhotné ženy by měly převzít porodní asistentky. Podle záměrů ministerstva zdravotnictví by měly v souvislosti s tím ženy méně navštěvovat lékaře. Ti by měli provádět jen odborná vyšetření. Upozornila na to Mladá fronta Dnes. Názory na tento krok se ale různí. Na tom, komu by se měla svěřit péče o budoucí matky, se neshodnou ani gynekologové.
„Já jsem v každém případě překvapená. Nevšimla jsem si, že by byla konzultována odborná společnost, která má primární slovo v určování v trendu péče. Chtějí vůbec těhotné opustit své lékaře? Že by erudovaný gynekolog třeba jen natáčel monitory? Nebo předváděl jenom ultrazvuky?,“ je návrhem pobouřena českobudějovická gynekoložka Vanda Hořejší.
„To by například v okrese České Budějovice znamenalo nasmlouvat 20 vysokoškolsky vzdělaných porodních bab, všem zaplatit, a gynekolog by čekal, až ony usoudí, že jde o nějaké riziko? Mohli bychom také v rámci ušetření říct, že běžný rentgen by mohl provádět fotograf, vždyť jde v podstatě jen o fotku,“ tvrdí.
Někteří gynekologové jsou v názoru mírnější a umí si představit větší podíl práce porodních asistentek při péči o těhotné.
„Ve většině porodnic - oni říkají, že chtějí, aby rodily porodní asistentky - fyziologické porody porodní asistentky můžou odvádět. Není důvod, proč by porodní asistentky nerodily, mají na to vzdělání, zkušenosti. A lékař je tam v podstatě pasivním dohlížitelem a zasahuje až v případě, kdy dojde k nějakému maléru,“ myslí si primář gynekologicko-porodnického oddělení českobudějovické nemocnice Petr Sák.
Porodních asistentek je v Česku asi šest tisíc a jsou prý na porody připravené. „Někdy se cítím vetřelcem na poli porodní asistence, protože mi to připadá, jako by si pole porodu lékaři vzali za svoje, a najednou tam vchází někdo jiný - vetřelec, který si jejich pole obsazuje jinak, než by jim možná bylo milé,“ vysvětluje studentka oboru Porodní asistentka, proč je těžké se do odpovědnější pozice v péči o těhotné ženy prosadit.
Podle viceprezidentky Unie porodních asistentek Marie Vnoučkové má nový návrh komfortní i ekonomické výhody. „Těhotná žena není nemocná a není nutné, aby podstupovala takové množství preventivních vyšetření u lékaře,“ vysvětlila ve večerních Ozvěnách dne.
Porodní asistentky jsou podle Vnoučkové i levnější variantou než lékaři, protože mají menší nároky. „Světová zdravotnická organizace, Evropská unie, všechny nadnárodní instituce nebo organizace směřují k tomu, aby péči poskytoval nejníže vyškolený pracovník, který toho je schopen.“
Prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák má ale jiný názor. „Neznám jedinou zemi v Evropě ani mimo ni, kde by se dostala péče na tak vysokou úroveň, že by gynekolog byl součástí primární péče a zvládnul kompletní péči o gravidní, aby se z této situace ustupovalo někam, kdy gravidní žena bude během svého těhotenství střídat několik různě erudovaných poskytovatelů zdravotní péče,“ oponuje.
Ve večerních Ozvěnách dne na téma porodů diskutovali viceprezidentka Unie porodních asistentek Marie Vnoučková a prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák
Dvořák navíc dodává, že ekonomická úspora návrhu je nesmysl, protože by se prý muselo nasmlouvat několik set dalších lidí.
Vnoučková ale říká, že současný návrh je v Evropě běžnou praxí. „Ve většině evropských zemí je porodní asistentka primární poskytovatelem. To znamená, že těhotná žena chodí k porodní asistentce, a ta podle systému, který je v té zemi, jí buď péči poskytuje sama, pokud je zdravá, nebo v některých zemích jsou pravidelné některé prohlídky u lékaře,“ dodala.
Dvořák argumentuje, že jde o země, kde není dostatek ambulantních gynekologů, kteří jsou chápáni jako ambulantní specialisté, a na vyšetření u nich se tak čeká i několik měsíců.
„V těchto systémech skutečně není možné zabezpečit péči o gravidní erudovaným gynekologem, a proto je předána nejlepší možné volbě, to znamená porodní asistentce. Pokud u nás tento problém není, tak absentuje jakýkoli důvod zakládat desítky či stovky nových zdravotnických zařízení, ve kterých by se poskytovala péče na nižší úrovni než v současné době,“ myslí si.