Soud se konkrétně zabýval stížností porodní asistentky a její potenciální klientky. Asistentka neúspěšně usilovala o rozšíření svého oprávnění i na vedení domácího porodu.
„Samozřejmě se stává, že k nám dorazí matky, které musí bojovat o život. Hlavním důvodem je právě to, že dorazily pozdě,“ popisuje v rozhovoru Adéla Pártlová, která je na misi s Lékaři bez hranic.
Königsmarková čelila obvinění kvůli domácímu porodu, při kterém v roce 2009 zemřelo dítě. Soudy ji pravomocně potrestaly podmínkou a zákazem činnosti, po zásahu ústavních soudců byla zproštěna viny.
Středočeský kraj uložil první pokutu porodní asistentce za účast na domácím porodu. Dochází ke zbytečné kriminalizaci práce porodních asistentek, nebo je třeba na průběh domácích porodů dohlížet?
Soud opět zamítl část žaloby porodní asistentky Königsmarkové z Unie porodních asistentek týkající se náhrady 5 000 000 korun za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním.
Evropský soud pro lidská práva v úterý dopoledne rozhodne o případu dvou Češek. Ty se na něj loni obrátily, protože nemohly mít u domácího porodu porodní asistentku. Tehdy soud ve Štrasburku jejich stížnost proti České republice zamítl s odůvodněním, že se nemůže plést do zdravotní péče členských zemí.
Už čtyři měsíce můžou mít ženy u porodu v nemocnici místo lékaře jen porodní asistentku. Bylo to možné už dřív, ale od letošního roku je to vymahatelným právem matky. Lékaři ale větší zájem o tento typ porodů nezaznamenali. Na ministerstvu zdravotnictví zároveň brzy vznikne speciální skupina k porodním asistentkám. Bude se zabývat jejich vzděláváním a evropskými směrnicemi, které se jich týkají.
Ústavní soud dnes vynese očekávaný nález v kauze prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové. Ta byla odsouzena za údajné pochybení při vedení domácího porodu, při kterém došlo k poškození zdraví dítěte a to pak ve věku dvaceti měsíců zemřelo. Königsmarková vinu odmítá a u Ústavního soudu si stěžuje, že bylo porušeno její právo na spravedlivý proces.
Porod pod vedením porodní asistentky a ne lékaře, proběhne-li v porodnici, bude hradit veřejné zdravotní pojištění. Zvažuje to připravovaný návrh, který vzniká na ministerstvu zdravotnictví.
Volbě rodit doma nebo v nemocnici by se mohly mnohé maminky v budoucnosti vyhnout. Přivést na svět dítě by totiž mohly v porodním domě, tedy v pohodlně zařízeném prostředí s porodní asistentkou po boku a nachystaným lékařem v případě komplikací.
V Maďarsku se kolem porodů v domácím prostředí vedly donedávna ostré veřejné diskuze. Vláda sice schválila nařízení, které domácí porody umožňuje, ale podmínky jsou velmi přísné.
Milionová pokuta hrozí už několik měsíců porodním asistentkám, které by chtěly pomáhat u domácího porodu. Přitom domácí porody zákon nezakazuje. Ženy, které se z nějakého důvodu rozhodnou rodit doma, tak musejí rodit bez jakéhokoli zdravotního dozoru. Několik matek se proto snaží soudní cestou o změnu a čeká, jak se k úpravě živnosti porodních asistentek postaví ministerstvo zdravotnictví. To zatím nepředložilo žádný návrh.
Ministertsvo zdravotnictví chystá velkou změnu v porodnictví. Ženy budou rodit v porodních domech jen s porodní asistentkou, pokud nenastanou komplikace. Lékař by zasahoval jen na zavolání a v případě větších komplikací by žena byla převezena do nedaleké nemocnice. Ministr Leoš Heger tak chce vyjít vstříc ženám, které touží porodit dítě v příjemnějším prostředí, než jaké nabízí nemocnice. Tvrdí také, že porodní báby by resortu ušetřily peníze. Plán na porodní domy se ale moc nezamlouvá lékařům.
Vědecká rada České lékařské komory dnes na jednání v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě důrazně varovala před domácími porody. Proti plánu ministerstva posílit pravomoci porodním asistentkám ale zatím odborníci nic nenamítají. Podrobněji se k tématu vrátí na svém příštím zasedání.
Vědecká rada České lékařské komory má dnes jednat o tom, co budou smět dělat porodní asistentky. Ministr Heger jim chce dát více pravomocí a práce. Odborníci však upozorňují i na rizika domácích porodů, omezení péče o rodičky a rušení porodnic.
Velkou část péče o těhotné ženy by měly převzít porodní asistentky. Podle záměrů ministerstva zdravotnictví by měly v souvislosti s tím ženy méně navštěvovat lékaře. Ti by měli provádět jen odborná vyšetření. Upozornila na to Mladá fronta Dnes. Názory na tento krok se ale různí. Na tom, komu by se měla svěřit péče o budoucí matky, se neshodnou ani gynekologové.
Informace o rozhodnutí pražského Městského soudu, která byla zveřejněna dnes odpoledne, znovu připomněla spory, které se v Česku dlouhodobě vedou kolem domácích porodů. V rozsudku, který padl minulý týden, stojí, že příslušná nemocnice by měla být připravena zajistit odbornou asistentku ženám, které chtějí rodit v domácím prostředí. Sami porodníci ale mají k rozhodnutí soudu výhrady.
Případ komplikovaného domácího porodu se vrací před soud. Vinu prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové posoudí odvolací senát pražského městského soudu.
Rodit doma s pomocí porodní asistentky už zřejmě nebude možné. Zdravotnická reforma, kterou teď čeká třetí čtení v parlamentu, totiž zavádí až milionovou pokutu pro kohokoliv, kdo by plánovaně poskytl zdravotní péči mimo zdravotnická zařízení. Tedy i pro porodní asistentky, které by docházely k domácím porodům, jak upozornila dnešní Mladá fronta Dnes.
Ženám, které v důsledku hrozící krize od března nepřijme porodnice, nezbude nic jiného než porod vyřešit za pomoci duly nebo porodní asistentky. Konkrétně asistentky v této souvislosti volají po diskusi o možnosti zřízení porodních domů, které by byly méně rizikové než porody doma, ale nevyžadovaly by přítomnost lékaře.
Prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková stanula dnes před soudem. Státní zástupkyně ji viní z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
Prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková stojí před soudem. Státní zástupkyně jí viní z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozí jí šest měsíců až čtyři roky.
Prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková se dnes postaví před soud. Státní zástupce ji viní z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
Porodní asistentky chtějí získat větší pravomoce při vedení porodů. České zdravotnictví by podle nich, mělo víc než dosud, počítat s alternativními způsoby. Jedna z porodních asistentek Unie, která asistentky sdružuje, se proto obrátila na soud. Žádala například, aby v nemocnicích mohly asistentky přímo vést porody a ne při nich jen pomáhat. Lékaři by zasáhli pouze v případě, že by nastaly komplikace. Pražský městský soud požadavek z procesních důvodů zamítnul.