Česká armáda má zastaralou výstroj, kritizují ji i hygienici

Osm let po vstupu naší země do NATO se čeští vojáci potýkají s nevyhovující výstrojí ještě z dob Varšavské smlouvy. Například velký batoh, spací pytel, polní lopatka, takzvaná malá polní, tedy příruční torna a mnoho dalších věcí, které fasují, kritizují především dobrovolní záložníci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci

Čeští vojáci | Foto: www.army.cz

Například Jiří Kunc, který je příslušníkem jednotek aktivních záloh od jejich vzniku před sedmi lety, říká: "Výhrady bych měl ke spacímu pytli. Já bych toho, kdo jej vymyslel, v něm nechal spát. Co se týče nesené výstroje, tak velká polní je věc, která je zdravotně závadná a měla by se zakázat. Dnes by nemohla projít jediným testem. My to řešíme tak, že většina záložníků, pokud na to má peníze, si kupuje výstrojní součástky, které jsou v Armádě České republiky zavedené."

Stěžují si ale také profesionálové. Zastaralá výstroj jim komplikuje výcvik. Navíc před ní varují také hygienici. Moderní výstroj má nyní pouze třetina naší armády, ostatní vojáci si budou muset počkat do roku 2012.

"Jsou to útvary bojové kategorie A, tedy A1 a A2, pohotovostní jednotky vojenské policie a samozřejmě všichni příslušníci našich vojenských kontingentů v zahraničí. Ke zbytku dorazí postupně tak, jak to umožní finanční možnosti. Nicméně platí, i když velká polní a tlumok vzor 85 nejsou pohodlné součástky a nejsou ideální, tak jsou funkční a v bojové situaci skutečně poslouží," upřesňuje mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Další podrobnosti se dozvíte v pořadu Pod kůži, který Český rozhlas 1 - Radiožurnál vysílá krátce po půl jedenácté.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme