Česko a USA podepsaly smlouvu SOFA, opozice radar stále odmítá

Česká republika a Spojené státy dnes v Londýně podepsaly i druhou klíčovou smlouvu týkající se plánované stavby amerického radaru v Brdech. Takzvaná dohoda SOFA upravuje pobyt amerických vojáků na radarové stanici. Kromě toho uzavřely obě strany i Deklaraci o strategické spolupráci. Česko-americké smlouvy nyní čeká ratifikace v parlamentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Gates  a Vlasta Parkanová

Robert Gates a Vlasta Parkanová | Zdroj: ČTK

Je to milník v česko-amerických vztazích, nešetřil superlativy americký ministr obrany Robert Gates, než k dokumentu připojil svůj podpis, spolu se svojí českou resortní kolegyní Vlastou Parkanovou. Hlavní smlouvu o radaru podepsaly Česko a USA už v červenci, na smlouvu SOFA se čekalo doteď. Deklarace o strategické spolupráci předpokládá úzkou vojensko-politickou spolupráci, výměnu informací i technologickou podporu.

Smlouva SOFA stanoví přesné podmínky pro pobyt amerických vojsk na uvažované radarové základně v Brdech. Jak zdůraznila česká ministryně obrany Vlasta Parkanová, žádný z dokumentů není namířen proti zájmům Ruska. Oba ministři zároveň vyjádřili víru, že dokumenty schválí český parlament.

Dohoda SOFA je poměrně rozsáhlá, má 34 článků a v českém překladu má 28 stran. O její konečné podobě se jednalo 14 měsíců. Podle ministryně Parkanové se české diplomacii podařilo vyjednat ústupky na americké straně. "Kupříkladu česká strana prosadila, že se bude dohoda týkat pouze amerického personálu, který souvisí s radarovou stanicí. Případná aplikace dohody na jiné případy pobytu amerických sil je možná pouze po souhlasu České republiky," uvedla ministryně.

Dodala také, že České republice bude patřit pozemek pod radarem stejně jako nemovitý majetek: "Prostor radarové stanice bude dál územím České republiky a všechny nemovitosti, které tam budou vybudovány ozbrojenými silami Spojených států, se stávají vlastnictvím České republiky v okamžiku jejich dokončení. Pokud jde o zajištění odpovídající bezpečnosti, za tu vnější odpovídá česká strana, za tu vnitřní bezpečnost budou odpovídat Spojené státy."

Americký personál bude až na výjimky podléhat českým soudům. V klíčové otázce daní je smlouva kompromisní: daň z příjmu nebudou platit jenom ty americké firmy, které ji platí už ve Spojených státech.

Osud smluv ve sněmovně zůstává nejistý

Vládní koalici se ale stále ještě nepodařilo přesvědčit o radaru všechny své zákonodárce. Podporu má radar v řadách ODS, výhrady mají někteří lidovci a poslanci Strany zelených. Zelení měli výhrady i k načasování podpisu - chtěli počkat na novou americkou vládu.

americký protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra se ale případných komplikací v jednání se zelenými neobává. "Ta smlouva byla projednávána ve vládě, zelení o tom vědí a také drtivá většina z nich pro ni ve vládě hlasovala."

Jednoznačný nesouhlas s vybudováním amerického radaru v Česku je slyšet od KSČM. "My dlouhodobě, a je to o nás známo, se stavíme proti jakékoliv cizí vojenské přítomnosti v České republice. A tím že vláda, navzdory tomu, že většina občanů nechce radar na českém území, zrazuje zájmy občanů, tak tím je řečeno vše," uvedl předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Dokonce zavázat své zákonodárce k hlasování proti smlouvám chce ČSSD. Sociálnímu demokratovi Lubomírovi Zaorálkovi se nelíbí, že doposud obsah smlouvy SOFA nezná. "Především další krok je v tom postupu bez nás. Protože nejen tato smlouva SOFA, o které nemáme informace a neznáme její podobu, ale dokonce i dialog o strategickém partnerství, o kterém slyšíme, že o něm vede jednání ministerstvo obrany a česká vláda se Spojenými státy, je další položka, o které nemáme informace. Pro celý tento postup a další kroky je nejcharakterističtější to, že o nich prakticky nic nevíme."

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Zaorálek byl dnes hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu

Veřejnost si dokument bude moci přečíst až za několik dní. Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek vysvětlil Radiožurnálu, proč úřad zveřejní celý text až v pondělí: "Je víkend a ministři jak američtí, tak česká ministryně obrany, se vracejí do vlasti. A aby byli připraveni plnohodnotně předávat informace veřejnosti, tak až v pondělí dojde ke zveřejnění plného textu - jak na internetových stránkách, tak rozesláním všem médiím."

Poslanci se oběma smlouvami o radarové stanici na našem území začnou zabývat v říjnu. Rozhodnou o nich nejspíše v prosinci.

Text smlouvy, který koncem minulého týdne podepsala ministryně obrany Vlasta Parkanovaná se svým americkým protějškem Robertem Gatesem, je dostupný na internetové adrese www.army.cz.

Marika Táborská, Veronika Malá, Jaromír Marek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme