Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Česko pomůže Afghánistánu. Do roku 2017 mu poskytne 140 milionů

Česká republika poskytne Afghánistánu v letech 2014 až 2017 celkem 140 milionů korun. 80 milionů má středoasijská země dostat na rozvojové projekty. Dalších 60 milionů korun by mělo jít na výcvik tamních bezpečnostních sil. Plán pomoci schválila Bezpečnostní rada státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení vojáků na misi v Afghánistánu

Cvičení vojáků na misi v Afghánistánu | Foto: Aleš Spurný

Plán české pomoci vychází z dohody na letošním summitu NATO v Chicagu, kde se členové aliance dohodli na postupném snižování vojenské přítomnosti v Afghánistánu. Pomoc by tak měla nahradit činnost provinčního rekonstrukčního týmu, který z Afghánistánu odejde příští rok.

Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů ve Stalo se dnes upřesnil, že peníze by měly směřovat na rozvojové projekty, které mají pomoci především afghánskému venkovu a školství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpečnostní rada schválila plán pomoci Afghánistánu ve výši 140 milionů. O tématu jsme mluvili s Janem Eichlerem z Ústavu mezinárodních vztahů

„Mají pomoci afghánskému zemědělství, zkvalitnit výuku ve školách a zlepšit celkovou vzdělanost a zlepšit také bezpečnostní situaci v zemi,“ doplnil.

Česká pomoc má do Afghánistánu proudit až do roku 2017. Nikdo však zatím neví, co se stane po odchodu jednotek NATO. Eichler upozornil, že teprve další situace ukáže, do jaké míry se to naplní. Podle něj existují v této souvislosti dva názory.

„Jeden tvrdí, že se Afghánistán změnil, že se zlepšil, že mu to pomůže. Podle druhého názoru se Taliban každopádně vrátí a je jen otázkou času, jak se vybarví. Některé hlasy tvrdí, že udělal jakousi sebereflexi a že si je vědom, že nemůže dál pokračovat v podpoře teroristických hnutí,“ přiblížil.

Je však podle něj dost pravděpodobné, že spousta investic, která mířila do Afghánistánu, sice zlepší situaci, ale nakonec se to stejně dostane pod kontrolu Talibanu.

Spojenci si od rozvojové pomoci mimo jiné slibovali, že jim pomůže získat podporu místního obyvatelstva. Eichler ale připomněl, že problémem Afghánistánu je vysoký stupeň korupce. „Všichni lidé, kteří tam byli, potvrdili, že míra korupce je strašně vysoká.“

Jan Richter, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme