Česko trvá na vydání podnikatele Radovana Krejčíře. Pokládá to za veřejný zájem

Vydání podnikatele Radovana Krejčíře do České republiky je ve veřejném zájmu, a proto ministerstvo spravedlnosti nadále trvá na jeho extradici z Jihoafrické republiky. Úřad to uvedl v úterý na dotaz, zda vzhledem k odsouzení Krejčíře v JAR a jeho dalším stíháním v cizině neuvažuje o stažení extradiční žádosti. Ministerstvo připomnělo, že Česko na muže vydalo několik mezinárodních zatykačů pro trestnou činnost spáchanou na českém území.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu (foto z prosince 2013)

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu (foto z prosince 2013) | Foto: Siphiwe Sibeko | Zdroj: Reuters

Krejčíř si nyní v JAR odpykává 35 let vězení za obchodování s drogami a pokus o vraždu. Tamní soud v pátek rozhodl, že podnikatel může být vydán do Česka. Rozhodnutí zatím není pravomocné a konečné slovo bude mít jihoafrický ministr spravedlnosti. Krejčíř stojí JAR miliony randů kvůli nezbytným bezpečnostním opatřením – údajně se několikrát pokusil o útěk z věznice.

„Ministerstvo spravedlnosti ČR má stále zájem na vydání Radovana Krejčíře. V České republice je na něj vydáno několik mezinárodních zatýkacích rozkazů pro trestnou činnost, které se dopustil na území České republiky ještě před svým útěkem do zahraničí, a je tak ve veřejném zájmu, aby byl do České republiky vydán,“ uvedl k aktuálnímu postoji ČR Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva.

Radovan Krejčíř může být vydán do Česka, rozhodl jihoafrický soud

Číst článek

Z vlasti Krejčíř uprchl v roce 2005, když se mu podařilo uniknout policii při domovní prohlídce jeho vily. Česko usiluje o jeho vydání od roku 2007. Extradiční řízení se protáhlo mimo jiné i kvůli Krejčířově žádosti o politický azyl. V mezidobí se situace změnila a podnikatel byl v JAR odsouzen, přičemž tam čelí i dalším trestním řízením.

Podvody, tunelování, daňový únik

Krejčíř byl v době svého pobytu v cizině pravomocně odsouzen českými soudy za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5, za což dostal souhrnný trest 10,5 roku vězení.

Pražský městský soud následně tento trest včlenil do celkového trestu 15 let odnětí svobody, který Krejčířovi uložil v kauze pokusu o vytunelování Čepra, a to mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Verdikt je nepravomocný a příští týden se jím má zabývat odvolací vrchní soud.

Pokud by byl Krejčíř skutečně vydán do Česka, mohl by si požádat o nové projednání svých českých kauz, protože byl souzen a odsouzen jako uprchlý. „O právu na nový proces musí být dotyčný vždy poučen, ale záleží zcela na jeho uvážení, zda o nový proces požádá a zda tak učiní vůči všem rozsudkům, nebo jen některým,“ vysvětlil Říman.

O tom, jak by Krejčířova extradice ovlivnila jeho trestní stíhání v cizině, je podle ministerstva předčasné spekulovat. „Neexistuje žádná povinnost k převzetí trestního stíhání vedeného jiným státem, takže další průběh trestního stíhání Radovana Krejčíře v JAR závisí na rozhodnutí jihoafrických orgánů," doplnil úřad.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme