Československu by dnes bylo 93 let. Výročí připomenou pietní akce
Třiadevadesát let uplynulo od založení samostatného československého státu. Česko si výročí připomíná státním svátkem. Oslavy začnou tradičně pietním aktem na Vítkově a zakončí slavnostním předáním státních vyznamenání prezidentem republiky ve Vladislavském sále Pražského hradu.
Prezident Václav Klaus, ministr obrany Alexandr Vondra a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek se dnes v 9 hodin zúčastní pietního aktu k výročí vzniku samostatného Československa na Vítkově.
Poté se přesunou před Arcibiskupský palác, kde budou od 10.15 u slavnostní přísahy vojáků. Prezident Klaus pak ještě bude ve 12.15 na nádvoří Pražského hradu jmenovat nové generály armády.
O pietní akce v Praze připomínající výročí vzniku samostatného Československa se zajímal Jan Herget
V den státního svátku si mohou lidé prohlédnout místa, kde pracují čeští zákonodárci. Ve Sněmovní ulici mohou lidé navštívit reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti nebo kanceláře některých parlamentních výborů. Prostory Poslanecké sněmovny budou otevřeny od 9 do 16 hodin.
V 10 dopoledne se otevřou také brány Senátu. Prohlídku Valdštejnského paláce absolvují návštěvníci s průvodcem, Kolovratský palác si lidé projdou volně po vyznačené trase. Zpřístupněna bude také výstavní síň Senátu a Trčkova galerie. Prohlídky v prostorách Senátu končí v 17 hodin.
V prostorách Obecního domu se navíc bude konat i Koncert pro republiku. Začíná v pět hodin ve Smetanově síni a zazní na něm Má vlast Bedřicha Smetany v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy.
Oslavy vyvrcholí na Pražském hradě, kde bude večer prezident republiky Václav Klaus slavnostně předávat ve Vladislavském sále nejvyšší české vyznamenání Řád Bílého Lva.
Jména zhruba dvou desítek oceněných prezidentská kancelář nezveřejňuje, přesto se podle oficiálního pozvání dá odhadovat, kdo by mohl řád bílého lva nebo medaili za zásluhy letos získat.
Je to například členka řádu bosých karmelitek Anna Magdalena Schwarzová, která pracovala pro katolický disent a v 50. letech strávila 7 let ve vězení. Pozvánku na Pražský hrad dostal také překladatel Martin Hilský. Ten je známý tím, že do češtiny přeložil celé dílo Williama Shakespeara.
Vyznamenání, řád nebo medaili by také mohli získat karikaturista Vladimír Renčín, imunoložka Blanka Říhová, válečný veterán Jan Velík nebo politik Jiří Dienstbier in memoriam.
Mezi nositele řádu patří například bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, Anglická královna Alžběta druhá, bývalý prezident České republiky Václav Havel a další. Předávání začne ve 20 hodin.
Nejen Praha slaví
V Jihlavě dnes slavnostně odhalí sochu prvního československého prezidenta. Ta se do krajského města vrací po padesáti letech - v roce 1961 tu původní zničili komunisté. Socha Tomáše Garrigua Masaryka bude stát v parčíku naproti jihlavskému gymnáziu.
„Pokud se dnes socha vrací do Jihlavy, tak je to obrovská symbolika. Je to připomenutí Masarykovských idejí, jeho života a osudu - skromného tvůrce a velkého umělce. Zároveň je to akcent, který chce připomínat nebezpečí a odpor před každou totalitou,“ říká historik z Muzea Vysočiny Pavel Jirák.
Úštěk na Litoměřicku dnes oslaví výročí vzniku samostatného Československa Dnem českých řemesel. Tamní náměstí, kde se konají už tradiční vánoční nebo velikonoční jarmarky zaplní stánky, ve kterých budou k vidění nejen výrobky z dílny řemeslníků, ale i techniky, které byly běžné v době první republiky. Prvorepublikovou atmosféru doplní i kulturní program.
Na dni českých řemesel v Úštěku nemůže chybět prezident Tomáš Garrigue Masaryk. O dramatické ztvárnění jeho pověstných návštěv dělného lidu se postarají místní umělci. Návštěvníci uvidí mimo jiné i přehlídku historických bicyklů, výcvik legionářů nebo prvorepublikovou módu. Chybět nebude dobová hudba a bohatý je i program pro děti.