Loňský útok hackerů při parlamentních volbách? Odloženo. Policie pachatele nevypátrala

Policie odložila vyšetřování výpadků volebních webů o loňských parlamentních volbách. Zjistil to server iROZHLAS.cz. Pachatele hackerského útoku, který ochromil dodavatele Českého statistického úřadu, nevypátrala. Úřad i firma O2, jejíž komunikace byla útoky napadena, prý ale posílily bezpečnostní opatření.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017 | Foto: ČRo | Zdroj: Infogram

Je tomu už víc než půl roku, co byly volební weby Českého statistického úřadu opakovaně nepřístupné. Při parlamentních volbách loni v říjnu tyto výpadky způsobil útok na komunikační infrastrukturu externího dodavatele. Jak tehdy úřad uvedl na svých webových stránkách, jednalo se o takzvaný DDoS útok. Při něm hackeři pomocí více počítačů posílají nadměrné množství požadavků, kterým se snaží web zahltit.

Za výpadky volebních webů statistického úřadu stojí hackerský útok

Číst článek

Jak nyní zjistil server iROZHLAS.cz, policie případ odložila. „Policejní orgán v tomto případě věc odložil usnesením,“ potvrdila mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Iva Knolová. 

Dozorující obvodní státní zástupce pro Prahu 10 Richard Houdek doplnil, že případ policie odložila už ke konci ledna. „Neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání jakékoli osoby,“ popsal a zopakoval, že se jednalo o DDoS útok s cílem znefunkčnit a znepřístupnit volební weby.

„Nepodařilo se však zjistit ani lokalizovat původce tohoto útoku,“ doplnil ještě státní zástupce Houdek.

Zpracování dat

Původní zprávy hovořily o tom, že opakované výpadky serverů volby.cz a volbyhned.cz, na kterých statistici zveřejňovali výsledky sčítání, způsobily technické problémy externího dodavatele.

Statistický úřad si ale nechal zpracovat analýzu, podle které se jednalo právě o DDoS útoky. „Na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb,“ oznámila tehdy v tiskové zprávě mluvčí úřadu Petra Báčová. Podobně i firma O2 tehdy uvedla, že společnost zaznamenala opakovanou snahu o zablokování serverů. 

„Podobnými případy se zabýváme buď přímo na základě zákona o kybernetické bezpečnosti, pokud konkrétní informační systém daného subjektu spadá pod uvedený zákon, nebo na základě žádosti subjektu, jehož činnost je důležitá pro náš stát. Konkrétní informace k jednotlivých případům ale z pochopitelných důvodů nesdělujeme.“

mluvčí Národního úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost Radek Holý

Mluvčí statistiků Báčová ale nyní odložení případu nechtěla komentovat. „Český statistický úřad není orgánem činným v trestním řízení, nemá vyšetřovací pravomoc a není účastníkem řízení,“ vzkázala stručně mluvčí. Nová bezpečnostní opatření přijal úřad podle jejích slov už pro lednové volby. Stejně tak prý provedl další kontroly včetně intezivních zátěžových testů včetně posily spolupráce s IT experty i Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Nová opatření přijala také firma O2, mluvčí Lucie Jungmannová je ale s ohledem na bezpečnost nechtěla blíže komentovat.

Žádné přetížení webu

Že se jednalo o hackerský útok, a nikoli o přetížení webu, potvrdil letos v lednu i mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. „Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV, sekce kybernetické kriminality, se stále zabývá DDoS útokem na komunikační infrastrukturu externího dodavatele ČSÚ,“ uvedl pro server Neovlivní.cz.

Zaorálek: Hrozí, že hackeři získali citlivé informace o institucích a osobách

Číst článek

Podle vyjádření úřadu statistiků ale útoky neovlivnily přenos výsledků voleb z přebíracích míst do centrály, a tudíž nedošlo ani k ovlivnění nezávislého zpracování dat.

V minulosti hackeři napadli například e-mailovou schránku premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Server Neovlivní.cz také informoval o tom, že hackeři v roce 2016 několik měsíců útočili na e-mailové schránky české diplomacie. Terčem se staly schránky ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD) i jeho náměstků.

hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme