Čeští lékaři v Iráku skončili
Mise českých vojenských chirurgů v Iráku skončila. Zpátky domů se vrátil poslední šestičlenný tým, který 18 měsíců trvající působení chirurgů v britské polní nemocnici nedaleko Basry ukončil. Společně s lékaři přistál v Praze zbytek osmého kontingentu vojenských policistů.
V 6:25 dosedl na staré ruzyňské letiště speciál s lékaři a zdravotními sestrami a 68 vojenskými policisty, kteří se v Iráku podíleli na výcviku příslušníků nové irácké policie.
Chirurgický tým v Iráku končí kvůli snižování počtů britských vojáků v oblasti, jež byli hlavními pacienty českých lékařů. Británie velí v jižní části Iráku od pádu režimu Saddáma Husajna v roce 2003.
Polní chirurgický tým od poloviny roku 2004 provedl na základně Šaíba, kde bydlel společně s vojenskými policisty, kolem 70 operací a ošetřil stovky vojáků. "Spolupráce s Brity byla výborná," řekl novinářům na letišti lékař Aleš Kopřiva.
Tým podle něj ošetřoval zejména různá střepinová zranění, provedl i několik amputací. Britové a Dánové se nejčastěji stali oběťmi výbušných systémů nastražených místními ozbrojenci. Několik vojáků těžkým zraněním podlehlo, dodal.
Česká armáda působí v Iráku i nadále. Příslušníky osmého kontingentu tam již nahradila stovka čerstvých vojáků, kteří by se měli vrátit domů přibližně za tři měsíce.