Z jižní strany sklo, ze severní zeď. V Lednici testují takzvaný čínský skleník, má být úspornější
V Lednici funguje jediný čínský solární skleník ve střední Evropě, testují ho tam vědci z Mendelovy univerzity. Od klasických se liší hlavně tvarem. Severní stěna je zděná a dokáže přes den kumulovat teplo. Po západu slunce interiér vyhřívá.
„Skleník je orientovaný na jih, aby využíval co největší intenzitu záření,“ říká pro Český rozhlas Brno Tomáš Nečas z Mendelovy univerzity, který s kolegy o skleník pečuje a zkoumá, jak ho nejlépe využívat v tuzemských podmínkách.
„Severní stěna je zděná a je postavená z materiálu, který je schopný kumulovat teplo. A když zapadne slunce nebo teploty klesnou, tak se teplo z této stěny uvolňuje do prostředí. Takže je to napůl skleník a napůl stavba,“ popisuje Nečas.
V Číně tento sytém používají zejména ve svazích, upozorňuje vědec: „Zadní stěnu skleníku mají zapuštěnou ve svahu. Půda dobře drží teplo. Snižují se tím náklady na uměle dodávané zdroje energie. Tvrdí, že je to ekonomičtější a ekologičtější než jiné skleníky.“
Vědci v lednickém skleníku pěstují například citrusy, granátová jablka, kávovník a další rostliny. Číňané ale pěstují i ovocné stromy nebo vinnou révu.
Čínský skleník v Lednici chtějí vědci doplnit o solární panely a vlastní zdroj vody. Pokud se systém osvědčí, využívat by ho mohli také tuzemští drobní zahrádkáři i velkopěstitelé.