ČIŽP udělila za odpad v Libčanech rekordní pokutu, informují HN
Skladování nebezpečných látek v Libčanech na Královéhradecku skončilo vysokou pokutou. Sankce, kterou firmě udělila Česká inspekce životního prostředí, dosáhla podle Hospodářských novin 10 miliónů korun. Právo zjistilo, že Inspekce ministra vnitra odložila případ čtyř policistů, kteří 1. května přihlíželi zákroku proti současné poslankyni Strany zelených Kateřině Jacques. Student Jan Chromý má podle rozhodnutí soudu právo odmaturovat na škole, ze které byl na jaře vyloučen kvůli marihuaně, píše Mladá fronta Dnes. Lidové noviny prozrazují, kdo vede žebříček životní úrovně postkomunistických zemí.
Za skladování jedovatých chemikálií v areálu bývalé textilky v Libčanech u Hradce Králové dostala firma Snog od České inspekce životního prostředí rekordní pokutu deset miliónů korun, píšou Hospodářské noviny. Inspekce sice konkrétní částku nepotvrdila, protože dosud nenabyla právní moci - její mluvčí Ivana Awwadová nicméně připouští, že pokuta je při horní hranici dané zákonem, což je právě deset miliónů.
Stejně vysoký peněžitý trest dostala v poslední době pouze společnosti Bau 24 za ilegální dovoz odpadu z Německa do areálu v Libčevsi na Lounsku. Ani v jednom případě ale pokutu zřejmě nikdo nezaplatí. Na firmu Snog, která v Libčanech pracovala s chemikáliemi od roku 2003, byl před čtrnácti dny vyhlášen konkurz. Bau 24 je v konkurzu od letošního března.
V jiném článku Hospodářské noviny uvádějí, že soudy u nás začínají být zavaleny žalobami bank a splátkových firem. S rostoucí zadlužeností se totiž zvyšuje i počet lidí, kteří přecenili síly a nedokáží splácet své úvěry. Celkový objem rizikových půjček už podle odhadu listu překročil patnáct miliard korun. Podle registru dlužníků nesplácí své dluhy víc než rok zhruba třicet šest tisíc lidí. Těch nejproblémovějších se banky raději rychle zbavují a pohledávky prodávají specializovaným firmám.
Dalších téměř 60 tisíc lidí zpožďuje své splátky o víc než tři měsíce. Úvěrová databáze registruje i dalších 300 tisíc Čechů, kteří měli ke konci června ve splácení alespoň měsíční zpoždění. Tito lidé ale většinou jen zapomenou uhradit splátku třeba při dovolené.
Inspekce ministra vnitra odložila případ čtyř policistů, kteří při prvomájové demonstraci v Praze přihlíželi nepřiměřenému zákroku svého kolegy Tomáše Čermáka proti nynější poslankyni Strany zelených Kateřině Jacques. Deníku Právo to potvrdil Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva vnitra s tím, že chování těchto policistů vyhodnotili jako správné. Hlavní aktér incidentu Čermák byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Jeho obhájce pro svého mandanta včera požádal prezidenta republiky o milost.
Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodl, že student Jan Chromý má právo odmaturovat na škole, ze které byl na jaře vyloučen kvůli marihuaně. Jak informuje Mladá fronta Dnes, soud zrušil rozhodnutí Jihočeského kraje a ředitele Integrované střední školy stavební se zdůvodněním, že vyloučení bylo příliš tvrdým trestem za to, že student přinesl drogu do školy. Ředitel školy Pavel Veselý bude nařízení soudu respektovat.
Žádné potíže nechce studentovi dělat ani krajský odbor školství, který stál při jeho odvolání na straně Veselého. Kauza začala tím, že Chromý přinesl v únoru do školy tři gramy marihuany, kterou u něj našel učitel na záchodě. Ředitel Veselý zavolal policisty a na základě jejich vyšetřování Chromého ze školy vyloučil kvůli hrubému porušení školního řádu.
V Praze se žije nejlépe se ze všech hlavních měst postkomunistických zemí. Podle žebříčku životní úrovně, který sestavuje švýcarská banka UBS, hlavní město ČR po roce opět předstihlo slovinskou Lublaň, píšou Lidové noviny. V průzkumu banka letos zjišťovala ceny, příjmy obyvatel a kupní sílu v 71 světových metropolích. A vyšlo jí, že obyvatelé Prahy si mohou za svůj plat nakoupit nejvíc zboží a služeb ze všech postkomunistických zemí.