Proč se lidé nechtějí testovat? Roli hraje i vzdálenost, ukazují data. V regionech je málo odběrových míst

Statistiky o počtech testů a nakažených ukazují, že čím dále to mají lidé k odběrovému místu, tím méně se nechávají testovat. Podle ministerstva zdravotnictví jde o odpovědnost krajů.

Česko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na Covid-19 v domově seniorů.

Testování na Covid-19 v domově seniorů. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pozitivita testů na covid za poslední měsíc přesáhla 20 procent. Zjednodušeně řečeno, více než každý pátý test je pozitivní. Tohle číslo ale napříč tuzemskem kolísá, zatímco v okolí obcí Havířov nebo Bohumín je pozitivní právě asi každý pátý nebo šestý, na Dačicku v jižních Čechách je pozitivní více než každý třetí.

Počty podle jednotlivých obcí s rozšířenou působností (právě za tyto územní celky zveřejňuje čísla o testování Ústav zdravotnických informací a statistiky – pozn. red.) naznačují, že roli hraje vzdálenost, kterou musí lidé urazit k odběrovému centru. V místech, kde jsou testy dostupnější, se lidé nechávají testovat častěji, přičemž rozhodující se jeví vzdálenost přibližně 15 kilometrů vzdušnou čarou.

Průměrná pozitivita testů za měsíc listopad je spočtená jako sedmidenní úhrn testů dělený sedmidenním úhrnem nakažených. Vzdálenost je určená jako průměr vzdáleností, které je nutné urazit na test v každé jednotlivé v obci, která patří do příslušné obce s rozšířenou působností. Jde o vzdálenost vzdušnou čarou, reálná cesta k odběru je tak ještě delší. Ze statistiky jsou vynechaná dvě největší města Praha a Brno, kde jsou testy dostupné v dochozí vzdálenosti.

„Světová zdravotnická organizace v květnu doporučila, že by pozitivita testů měla být menší než pět procent alespoň dva týdny, než je možné zvažovat uvolňování,“ uvádí na webu univerzita Johnse Hopkinse k otázce, jaký poměr pozitivních testů je již příliš vysoký.

Vyšší číslo totiž naznačuje, že řada nakažených vůbec otestovaná není a zdravotničtí statistici tedy nemají dostatečná čísla pro hodnocení epidemie.

Experti varují

„Jdou poměrně vážné signály, které jsou i doložené, že v menších sídlech lidé nechodí na testy, protože je to pro ně (ta vzdálenost – pozn. red) samozřejmě bariéra,“ varoval v rozhovoru pro Radiožurnál šéf státních zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.

Podle něj se tak nemoc dál šíří. Přes nakažené, kteří mají často bezpříznakový či mírný průběh, se onemocnění dostane k seniorům či dalším rizikovým skupinám a ve výsledku přibývají další lidé v nemocnicích. „Bezbariérová dostupnost testů“ spolu s izolací nakažených jsou podle Duška zásadní nástroje pro boj s probíhající epidemií.

„V Praze jsou tyto (testovací – pozn. red.) kapacity využity ze 20 procent. Ale na druhou stranu Ústecký kraj nebo Vysočina, tam jsou kapacity na hraně. A epidemie teď probíhá více na venkově. Jsou místa, kde musíte cestovat na test 50 kilometrů,“ stěžoval si na špatně dostupné testy v rozhovoru pro portál iDNES.cz i matematik René Levínský, podle kterého by se k hodnocení epidemie měly používat hlavně data z oblastí, kde se testuje dostatečně.

A že je dlouhá cesta na odběr vzorku problém, potvrdil v rozhovoru pro Lidovky.cz i šéf lékařské komory Milan Kubek. „Lidé pak nemají motivaci testování podstupovat, a pokud je jim špatně kvůli něčemu, co může být covid, mají tendenci raději zůstávat doma,“ vysvětluje.

„Odběrová místa zřizují krajské úřady na základě žádosti a po odsouhlasení provozního řádu krajskou hygienickou stanicí,“ napsala serveru iROZHLAS.cz Jitka Nováčková z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví na otázku, podle jakého klíče jsou odběrová centra otevírána.

K otázce na rozdíly v dostupnosti testů se resort nevyjádřil, pouze zaslal rozsáhlý výčet, jaké bezpečnostní a legislativní podmínky musí každé takové pracoviště splňovat.

Čísla nicméně ukazují, že nejde o problém jednoho konkrétního kraje, daleko to mají obyvatelé některých obcí v Plzeňském, Jihočeském i Středočeském kraji.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme