Volební neúspěchy donutily ČSSD a KSČM šetřit na mzdách. Propouštění se dotklo až třetiny personálu

Čím víc hlasů od voličů a mandátů, tím víc peněz ze státních příspěvků. Taková je volební matematika. Strany, které zůstanou za svým očekáváním, pak musí šetřit - a to i na personálu. Třeba komunisté propustili od roku 2017 pětinu lidí. ČSSD zredukovala počet zaměstnanců o třetinu. Každá z těchto stran pak snížila o několik milionů korun náklady na mzdy. Vyplývá to z výročních finančních zpráv sněmovních stran a hnutí za poslední tři roky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delegáti sjezdu ČSSD rozhodli také o změnách stanov strany. Ty nyní se výrazně zjednoduší

Sociální demokracie snížila po volebním neúspěchu náklady na mzdy o zhruba osm milionů korun (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Debakl ve sněmovních volbách v roce 2017 a další neúspěchy donutily KSČM šetřit. Zatímco před třemi lety měla strana 305 zaměstnanců, loni jich bylo 247. Výdaje na mzdy klesly o osm milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Václava Štěpána o personálu politických stran a hnutí

„Provedli jsme určitou reorganizaci, se týkala lidí v důchodového věku. Snížili jsme i stav na ústředním výboru komunistické strany. KSČM je bez dluhů, nemá žádné úvěry u bank a chtěli bychom to udržet,“ řekl Radiožurnálu 1. místopředseda komunistů Petr Šimůnek.

Sociální demokracie, která před třemi lety zaznamenala nejhorší volební výsledek od roku 1992, snížila náklady na mzdy o zhruba osm milionů korun. Počet zaměstnanců pak seškrtala o třetinu. Jestli to bylo kvůli neúspěchu ve volbách, komentovat nechtěla. Stále ale za zaměstnance vydá nejvíc ze všech stran, loni to bylo skoro 49 milionů.

Naopak třeba ODS výdaje na personál v posledních letech zvýšila o několik milionů. „Mírný nárůst mzdových nákladů souvisí s vývojem situace na trhu práce v ČR a zároveň možnosti díky volebním výsledkům na tento vývoj reagovat. Ve zmíněném období rostly mzdy v podstatě ve všech sférách veřejného i soukromého prostoru,“ uvedl mluvčí ODS Václav Smolka.

Zaměstnávání externistů

Zatímco strany s mnohaletou historií a velkými sídly se opírají hlavně o zaměstnance, novější uskupení zapojují často externisty. Ať už v oblastech jakou jsou marketing a komunikace, nebo třeba správa sociálních sítí. Typickým příkladem je hnutí STAN, které zaměstnává pouze ředitele hlavní kanceláře. Externisté pracují taky pro Piráty. Ti uvádějí za loňský rok 19 zaměstnanců s celkovými náklady ani ne půl milionu. Mnoho z nich navíc pracuje na dohodu o provedení práce.

Méně peněz pro poslance i ministry. ČSSD navrhne kvůli pandemii snížení platů ústavních činitelů

Číst článek

„Dáváme tím možnost pracovat lidem, kteří nemohou vykonávat plný úvazek, jako jsou například maminky na mateřské. Typicky se jedná například o úklidové práce v pirátských centrech,“ upřesnil mluvčí Pirátů Jakub Dušánek.

Podle zákona totiž musejí strany vykazovat počet vyplácených osob. Tedy nejen zaměstnance, ale i spolupracovníky placené mimo pracovní poměr. „Z výroční zprávy nejde poznat, kolik lidí dostalo třeba jen pětistovku za pomoc v kampani a kolik dostávalo běžnou mzdu. Úřad ale v rámci kontrol nahlíží i do mzdových bankovních účtů, které strany musejí vést odděleně a veřejnost do nich přístup nemá, a dosud žádné zásadní nesrovnalosti v tomto ohledu nezaznamenal,“ vysvětlil člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Jan Outlý.

Jedinou sněmovní stranou, která loni neuvedla ani jednoho zaměstnance, byla SPD. Do nákladů na mzdy přitom napsala 300 tisíc korun. Na otázky neodpověděla.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme