„Politiku, i když se tomu nechce věřit, nedělám pro peníze,“ řekl Radiožurnálu podnikatel Zdeněk Hořánek. Ten v prosinci vyhrál uzavřené výběrové řízení a stal se předsedou představenstva firmy SNEO.
Transparency International dále uvedl, že výrazným problémem kampaní je také jejich manipulativní vedení skrze reklamní články najatých PR agentur, které zdánlivě informují o běžné krajské agendě.
Vojtěch Weis, předseda úřadu, který dohlíží na hospodaření politických stran, si podle poslanců vzal bez dovolení peníze na výplaty z jiné části rozpočtu. Jeho možný prohřešek už řeší finančí úřad.
Předsedovi Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Vojtěchu Weisovi došly na podzim peníze na platy zaměstnanců. Bez souhlasu sněmovny použil finance z jiné části rozpočtu.
Ve ztrátě 24 milionů korun skončila také TOP 09. I ona utrpěla ve volbách porážku, kdy z 26 mandátů obhájila jen sedm. Nejvíc přitom utratila za kampaň do sněmovních voleb, a to téměř 75 milionů.
Předseda dohledového úřadu Vojtěch Weis v rozhovoru pro iROZHLAS.cz vysvětluje, proč porušil zákon, když podal návrh rozpočtu dva měsíce po termínu. Že by pochybil, odmítá.
Právní úprava financování stran se měnit nebude. Ústavní soud zamítl návrh 18 senátorů na sérii škrtů v zákoně o sdružování v politických stranách a politických hnutích.
Nejtransparentnější financování kampaně mají Zelení a Piráti, uvedla organizace Transparency International (TI). Kladně hodnotí také průhlednost kampaně hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zahájil 121 správních řízení. Míří na strany a hnutí, které podle kontrolorů nedodržely pravidla hospodaření.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí se zabývá aktivitami novinářů Deníku Referendum Jakuba Patočky (ČSSD) a Zuzany Vlasaté.
Kontroloři začali dohlížet na čisté financování volební kampaně. Nově zřízený Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí řeší už prvních šest přestupků.
Když prezident vyhlásil termín podzimních sněmovních voleb, byli v centrále hnutí ANO nepříjemně zaskočeni. I když pro většinu stran je limit daleko nad možnosti, v ANO museli narychlo měnit plány.
Občanská demokratická strana (ODS) nehodlá vracet milionové sponzorské dary, které dostala v letech 2012 a 2013 od dvou majetkově i personálně propojených krachujících farmaceutických firem z Brna. O vrácení peněz požádala insolvenční správkyně jedné ze společností, která ve své žádosti popsala i hotovostní vklady, které posílání darů předcházely. Případem se zabývá policie.
Zákonodárci dnes projednali, ve sněmovním Ústavně právním výboru, vládní návrh zákona, který má zprůhlednit financování politických stran. Poslanci dali zelenou změnám, které mají vládní předlohu v některých ohledech ještě zpřísnit.
Nová pravidla pro hospodaření politických stran možná nezačnou platit tak, aby se vztahovala na sněmovní volby v příštím roce, obává se organizace Transparency International. Vyzývá proto koalici i opozici k rychlému projednání zákona o financování politických stran ve sněmovně.
2:52
|Ondřej Houska, Simona Bartošová, Viktor Daněk|Zprávy ze světa
Evropský parlament chce Rusku ztížit možnost posílat peníze politickým stranám v členských státech osmadvacítky. Europoslanci proto vyzvali k tomu, aby byly politické strany transparentnější při přijímání darů od osob a organizací ze zemí mimo Evropskou unii.
Vládní rada proti korupci představila nový plán boje proti úplatkářství. Kromě nového zákona o státním zastupitelství nebo zadávání veřejných zakázek chce nastavit i pravidla pro financování politických stran. Návrh chce rada vládě předložit v polovině listopadu.
Dvě nejsilnější vládní strany ČSSD a hnutí ANO loni přišly o velkou část sponzorských darů. ČSSD získala od donátorů čtyři miliony, rok předtím to bylo desetkrát více. Pohoršilo si i hnutí ANO, které získalo osm milionů korun. Podle výročních zpráv má nejštědřejší sponzory dál suverénně ODS. Jen za rok 2013 lidé straně věnovali skoro 80 milionů korun.
Politické strany budou nejspíš muset používat transparentní bankovní účty. Lidé by do nich měli mít možnost nahlížet zdarma přes internet podobně, jako je to už teď u prezidentské volby. Návrh ministra vnitra Jana Kubiceho schválila vláda.
V Česku dostatečně nefunguje kontrola financování politických stran. Uvedla to Protikorupční agentura při Radě Evropy. Ta lituje toho, že česká vláda nezřídila kontrolní orgán pro financování stran a jejich předvolebních kampaní. Česko přitom kvůli těmto nedostatkům kritizovala už před 2 roky.
Hospodaření politických stran nebude ani v budoucnu kontrolovat nezávislý úřad. Jeho zřízení odmítla vláda. Debatu o normě, která úřad zaváděla, kabinet přerušil.
Financování politických stran by mohlo být průhlednější. Novela sepsaná ministerstvem vnitra počítá se vznikem nového úřadu, který by na hospodaření dohlížel. Materiál dnes projedná vláda. Řada ministrů stejně jako opozice k němu ale má výhrady.
Soud odeslal včera náměstka MPSV Šišku kvůli podezření z korupce do vazby. Na to reagoval ministr Jaromír Drábek rezignací na post šéfa resortu. Práce policie na ministerstvu ale nekončí. Podle internetového deníku Insider mohlo docházet k pochybným vývodům peněz ze státních zakázek.
Vláda sice šetří, kde se dá, ale i v nynějším napjatém rozpočtu by se měly najít peníze na zvláštní úřad, který by dohlížel na financování stran. Za návrh zákona, který ve středu dostane na stůl vláda, se dnes postavily i nevládní protikorupční organizace, včetně Transparency International.