Další protesty prý odpůrci dohody ACTA zatím neplánují
Tisíce Evropanů demonstrovaly v sobotu proti mezinárodní protipirátské dohodě ACTA. V České republice se k protestům připojilo v několika městech téměř tři tisíce lidí. Nejvíc demonstrujících se sešlo v centru Prahy. Požadovali zastavení ratifikace obchodní smlouvy proti padělatelství, která podle nich může omezit svobodu internetu.
Pražského průvodu, který organizovala Česká pirátská strana, se účastnily asi dva tisíce lidí. S sebou si vzali barevné masky, pirátské vlajky a desítky transparentů s nápisy jako ACTA smrdí, ACTA škodí vám i lidem ve vašem okolí nebo ACTA = kyberfašismus.
Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš chce vládě navrhnout mimo jiné přijetí ústavního zákona garantujícího svobodný internet v Česku.
„Premiér Nečas řekl, že pozastavil ratifikaci, jako co to je? Že se o ní teď nebude chvilku jednat? Jako neprobíhá legislativní proces? Lidi si musí uvědomit, že teď se neusnulo. Ta smlouva tady furt je. Ale my potřebujeme, aby jsme od té smlouvy fakt odstoupili a to je naším cílem,“ vysvětlil.
Strana žádá i průhlednější projednávání mezinárodních smluv nebo otevření financování státních institucí a politických stran kontrole veřejnosti. Své požadavky lidé sdělovali přímo před sídlem vlády:
„Chceme okamžité zastavení vyjednávání, podepisování, ratifikace ACTA.“
Happeningu doprovázeného reggae hudbou se sice účastnili převážně mladí lidé, dohoda ACTA ale vadí i některým starším.
„Že ji vláda schválila, aniž by o tom vůbec lidi věděli. A že nám to všem může obrátit život úplně naruby. A že vlastně lidi o tom buď nevědí, anebo si myslí, že se jich to netýká, což je velký omyl,“ svěřila se s obavami starší žena.
Protestů se účastnili převážně mladí
O poznání méně lidí se sešlo v dalších českých městech, většinou kolem dvou stovek. V Brně se k protestům přidalo zhruba 300 nespokojenců včetně Václava Pelce.
„My tak svým způsobem chceme navázat i na ty rozhořčené a rozzlobené ve Španělsku. Myslíme si, že je opravdu nutné, aby lidi opět se začali prát za svá práva a ukázali, že jim to není lhostejné a ne že jednou za čtyř roky projeví svou vůli,“ řekl.
K odpůrcům dohody se přidala také asi stovka lidí ve Zlíně. Svůj protest přišli vyjádřit na tamní náměstí Míru.
„Už i tak mají pod palcem všechno, proč chtějí manipulovat i internet, který doteď patřil nezávislým lidem?“ ptal se jeden z demonstrujících.
Asi 400 převážně mladých lidí protestovalo proti dohodě ACTA v Plzni na náměstí Republiky.
„V médiích, tak je prezentována ACTA jako ve skutečnosti celkem dobrý zákon, který by měl projít, ale lidi, kteří si to přečtou, tak zjistí, že doopravdy je tam ten odér toho nebezpečí,“ varoval čtyřiadvacetiletý student informatiky, který se dostavil v masce a s transparentem ACTA je ďáblovo znamení.
Nepřeje si prý orwellovský svět, kde jsou lidé monitorováni na každém kroku a soukromí je vyhlazené, a proto přišel demonstrovat.
O dalších protestech prý rozhodne postoj politiků
Nespokojencům z Plzně vadilo také to, že dohoda byla přijata bez diskuze s veřejností. Odmítnuta by ale podle nich neměla být jen ACTA, ale všechny podobné dohody v budoucnu.
„Když se něco úzkostlivě roky připravuje v utajení, vláda to podepíše potichu, aniž by o tom byť špitla, pak nad tím mávne rukou, že nás se to vlastně netýká, tak proč nás to vlastně vzrušuje, a nakonec to nejlepší – standardní proces si představuje tak, že se nejdřív něco podepíše a pak se začne analyzovat, co to vlastně pro ty občany bude znamenat. Chceme jasně slyšet ACTA ne,“ zněl za doprovodu výkřiků Ať žije svoboda a Internet nedáme hlas řečníka.
Další protesty zatím odpůrci dohody v plánu nemají. Zaleží podle nich na dalším postoji politiků k dohodě ACTA.