Děti Země uspěly s žalobou proti zvyšování hladiny Nových Mlýnů. Podle Dětí se jedná o zásah do biotopů

Spolek Děti Země uspěl s další žalobou v boji proti zvyšování hladiny střední nádrže vodního díla Nové Mlýny na Dyji. Krajský soud v Brně zrušil lednové rozhodnutí ministerstva zemědělství, umožňující zvýšit hladinu až o 35 centimetrů a provádět další manipulace. Už dříve soud zrušil výjimky a povolení pro zásah do biotopů chráněných živočichů.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní dílo Nové Mlýny, Břeclavsko

Vodní dílo Nové Mlýny, Břeclavsko | Foto: Jan Kouba | Zdroj: Profimedia

Nový rozsudek v pátek poskytl médiím předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Státní podnik Povodí Moravy zváží další kroky až po prostudování rozsudku, v úvahu připadá kasační stížnost.

‚Přípravy mohou pokračovat.‘ Soud zamítl žalobu Dětí Země proti přehradě v Nových Heřminovech

Číst článek

Právě kvůli zrušeným výjimkám nebylo možné následně rozhodnout o změně nakládání s vodami. Vodoprávní úřad nemůže povolit nakládání s vodami, jestliže nebylo pravomocně rozhodnuto, že takové nakládání je z pohledu zákona o ochraně přírody a krajiny přípustné (a za jakých podmínek), rozhodl krajský soud.

Ministerstvo zemědělství nemohlo v lednu potvrdit rozhodnutí krajského úřadu z července 2023 o povolení zvýšit vodní hladinu v nádrži podle vodního zákona, pokud soud v říjnu 2024 zrušil rozhodnutí ministerstva životního prostředí o povolení škodlivého zásahu do biotopů deseti cenných druhů živočichů, uvedl Patrik. Děti Země se také podle soudu nemohly vyjádřit k novým podkladům ve spisu.

Jedná se o velmi složitou právní problematiku řešící zejména procesní souvislosti mezi jednotlivými správními řízeními, které v dané věci probíhají. Odůvodnění rozsudku si musíme podrobně prostudovat a následně zvážíme další procesní postup včetně možnosti podání kasační stížnosti, odpověděl Radek Špatka z útvaru vnějších vztahů a marketingu Povodí Moravy.

Čápice samoživitelka. S dokrmováním potomků jí pomáhali lidé, ochranáři mláďata raději odebrali

Číst článek

Povodí roky usiluje o možnost zvyšovat hladinu střední a dolní nádrže vodního díla Nové Mlýny. Objem zadržené vody by se zvýšil až o devět milionů metrů krychlových, což by pomohlo zemědělským závlahám. Ekologičtí aktivisté ale dlouhodobě kritizují negativní vliv záměru na ptačí oblast a další živočichy žijící na březích nádrží.

Výjimky podle zákona o ochraně přírody a krajiny udělil v únoru 2022 Krajský úřad Jihomoravského kraje a potvrdilo je ministerstvo životního prostředí. Rozhodnutí ministerstva ale v říjnu 2024 zrušil Krajský soud v Brně. Proti rozsudku podal státní podnik kasační stížnost, o které zatím podle dostupných informací není rozhodnuto.

Rozhodnutí o změně povolení k nakládání s vodami vydal v červenci 2023 krajský úřad, letos v lednu jej potvrdilo ministerstvo zemědělství. Nyní musí ministerstvo rozhodovat znovu.

Ekologové se snaží prosadit další návrh, který by změnil plány na heřminovskou přehradu

Číst článek

Soustava tří vodních nádrží vznikla postupně v 70. a 80. letech minulého století a jejím účelem bylo zachycení povodňových průtoků. Zároveň tehdejší plánovači chtěli akumulovat vodu pro intenzivní zemědělskou výrobu, kterou měl rozvádět rozsáhlý systém zavlažovacích kanálů. Z tohoto plánu se uskutečnil jen zlomek. Aktuální plán péče udržuje vodní hladinu na kótě 170 metrů nad mořem.

Snaha Povodí Moravy za obrovské peníze zvýšit vodní hladinu na střední nádrži, manipulaci s ní časově změnit a získat další objem vody postrádá jakékoliv konkrétní odborné a právní opodstatnění, neboť chybí doložení veřejného zájmu a jeho převahy, a navíc je v rozporu s plánem péče o přírodní rezervaci, uvedl Patrik.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme