‚Chtěla jsem se oběsit.‘ Irena se dostala do dluhů i z vlastní hlouposti, pomohla jí poradna Člověka v tísni

V Česku je nyní podle údajů Exekutorské komory v exekuci zhruba 660 tisíc lidí a dalším exekuce hrozí. Lidé se do potíží dostávají často kvůli nevýhodným smlouvám s nebankovními společnostmi. Pomoc nabízí pracovníci dluhových poraden, jak ukazuje příběh paní Ireny z Náchodska. Do dluhů se dostala i kvůli neopatrnému rozhodnutí, nakonec se jí podařilo splatit jistinu a z dluhové pasti jí pomohla poradna Člověka v tísni.

Náchod Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedostatek peněz (ilustrační foto)

Často velmi nevýhodné smlouvy se snaží v dluhových poradnách zneplatnit, nebo zastavit. Tak, aby lidé zaplatili jen to, co si půjčili, a k tomu zákonný úrok (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

„Byla to pro mne úplně bezvýchodná situace a chtěla jsem se doma oběsit,“ popisuje situaci z jara letošního roku paní Irena. V té době měla deset půjček u nebankovních společností. Připouští, že i kvůli vlastní hlouposti. První půjčku si prý vzala na nákup křovinořezu a dalších věcí na zahradu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jako kdyby se člověk znovu narodil. Příběh Ireny z Náchodska, které se podařilo zbavit svých dluhů

Nemoc v rodině ale splácení zkomplikovala a od té doby se dvaapadesátiletá žena dostala do dluhové spirály. „Zažádáte o nějaké nižší splátky nebo něco takového a oni to řeší refinancováním. Takže tím pádem se zadlužíte ještě víc a víc,“ přiznává.

Irena nakonec v řadě případů sice splatila původní jistinu, vysoké dluhy jí ale zůstaly. V některých případech měla zaplatit několikanásobek toho, co si půjčila.

„Ty smlouvy jsou často nemravné a dostávají klienty do dluhové pasti, vysvětluje Eva Dittrichová z poradny organizace Člověk v tísni v Broumově.

Manželé přišli v exekucích téměř o vše, i když nic nedlužili. Jejich syn ale ano, měl u nich trvalý pobyt

Číst článek

Podobné případy půjček u nebankovních společností řeší s lidmi, co ji požádají o pomoc, běžně. Často velmi nevýhodné smlouvy se snaží zneplatnit nebo zastavit. Tak, aby lidé zaplatili jen to, co si půjčili, a k tomu zákonný úrok. „Aby byla nějaká individuální dohoda, kdy z toho obě strany vyjdou dobře,“ vysvětluje Dittrichová.

V případě Ireny se to podařilo. Některé nebankovní společnosti přestaly po ženě požadovat doplacení dlužné částky, jiné dokonce peníze získané z abnormálně vysokých úroků ještě vrátily.

Po zhruba půl roce je tak Irena prakticky bez dluhů. „Říkala jsem, to snad není ani možné. Je to úplně, jako kdyby se člověk znovu narodil,“ těší ji.

Václav Plecháček, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme