Průměrná sazba hypoték na počátku října klesla, proti září se snížila o 0,04 procentního bodu. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává podle nabídkových sazeb na začátku měsíce.
Bankovní rada České národní banky ve středu snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Sazba je tak na nejnižší úrovni od počátku února 2022.
„Poslední čísla z hypotečního trhu potvrzují jeho postupné oživování. Objem nových hypoték v posledních měsících patří mezi nejvyšší za poslední dva roky,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace.
Rozhodnutí bylo v souladu s průzkumem agentury Reuters mezi analytiky. Ti také očekávají, že sazby začnou ještě letos klesat. Až do roku 2025 však podle nich zůstanou nad deseti procenty.
Plánované zvýhodněné úroky pro žadatele v dotačním programu Oprav dům po babičce zatím nejsou dostupné. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana se na jejich spuštění pracuje.
Ještě na jaře měla paní Irena deset půjček u nebankovních společností. První půjčku si vzala na nákup křovinořezu a dalších věcí na zahradu. Splácení ale zkomplikovala nemoc v rodině.
Web iROZHLAS.cz oslovil členy rady s prosbou o komentář a hlavně s dotazem, zda by nepovažovali za správné, aby Michal Stiborek na post ředitele rezignoval. Jejich postoj ke kauze je víceméně shodný.
Sedmiprocentní sazba platí od 22. června, je nejvyšší od roku 1999. Bankovní rada ve středu také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
Naposledy australská centrální banka navýšila úrokové sazby v listopadu 2010. Teď chce jejich navýšením přispět ke snížení míry inflace, která je nejvyšší za posledních 20 let.
Zvýšení úročení je reakcí na další růst úrokových sazeb České národní banky. Ta zvedla úročení spořících účtů na pět procent kvůli rostoucí inflaci, která v březnu vyskočila na 12,7 procenta.
„Musím ale rovnou zdůraznit, že vysoký výnos je vždy spojen s vysokým rizikem. Rodina si musí rozmyslet, jak moc si může dovolit riskovat,“ říká ekonom Pavel Peterka v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Centrální banka začala důkladněji vymezovat „normalizaci“ měnové politiky po téměř dvou letech mimořádného úsilí o vyléčení ekonomiky z následků pandemie.
Podle výkladu České národní banky můžou banky klientům při tomto kroku účtovat pouze takzvaně účelně vynaložené náklady. Částka se ale mezi jednotlivými finančními domy výrazně liší.
Naposledy bankovní rada změnila úrokovou sazbu v květnu, kdy ji snížila o 0,75 procentního bodu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku.
Nejvýznamnější tuzemské banky nezvedají úroky na vkladech, informují Hospodářské noviny. A podle Deníku třídí odpady už 73 procent Čechů. Více najdete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Tempo zdražování bytů v Česku postupně zpomaluje. Situace na trhu s nemovitostmi se ale vyostřuje. Ke zdražování bytů se totiž přidává i vzrůstající úrok u hypoték.
V tisku se dočtete, že neplodné páry matkám peníze, pokud jim přenechají své dítě. Píší to Lidové noviny. Úroky u běžných úvěrů v Česku jsou podle Hospodářských novin vyšší než v zahraničí.
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v březnu dále propadla na historické minimum 1,97 procenta. Nízké sazby lidi lákají. Ve třetím měsíci roku si sjednali hypotéky za 17,9 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelných údajů Fincentrum Hypoindexu. Zájem o půjčky by podle Jiřího Patáka z finanční společnosti Chytrý Honza měl dál stoupat.
Úvěry v Rusku by měly být dostupnější. Ruská centrální banka snížila úrokovou sazbu ze 17 na 15 procent. Opatření má za cíl podpořit hospodářský růst, zaroveň však oslabuje měnu. Rubl už reagoval dalším propadem.