Do Česka prchlo v dubnu téměř sedm set Čečenců
Počet Čečenců, kteří žádají u nás o azyl, se v dubnu více než zdvanáctinásobil. Zatímco o měsíc dříve ministerstvo vnitra evidovalo 54 žadatelů z této části Ruska, v dubnu jich bylo už 684. Cizinci ukončili azylové řízení v Polsku a rozhodli se o statut uprchlíka požádat v Česku.
V přijímacím středisku ve Vyšních Lhotách na Frýdeckomístecku potvrzují, že běženci jsou rozladěni a zklamáni i z našich azylových táborů a vládne mezi nimi napětí. Žili totiž v představě, že ve srovnání s Polskem jsou u nás daleko lepší podmínky. Ve skutečnosti se však tísní v náhradních ubytovacích prostorách.
Sedmatřicetiletý Ibragim, otec dvou dětí, bydlí v objektu, který ještě nedávnou sloužil jako tělocvična. Zařízení místnosti teď tvoří několik kovových postelí. Ibragim lituje, že z Polska vůbec utíkal, protože tím ukončil tamní azylové řízení. "Nejezdili bychom k vám, kdybychom věděli, že to tady bude stejné jako v Polsku, tedy osm devět lidí na jednom malém pokoji," říká.
Přijímací středisko ve Vyšních Lhotách má kapacitu okolo 600 míst, ale už nyní praská ve švech, a za plotem žije téměř 800 uprchlíků. Ministerstvo vnitra proto uvolnilo část pobytového střediska pro žadatele o azyl v Červeném Újezdě u Teplic a přeměnilo ji na přijímací zařízení.
Z Polska přicházejí celé rodiny i s malými dětmi, mnohdy i s nemocnými. Tvrdí, že utíkají před válkou ve své domovině. Boje v Čečensku podle nich stále pokračují. Situaci v této kavkazské republice nevyřešilo ani nedávné referendum, ve kterém se 96 procent obyvatel vyslovilo pro setrvání v Ruské federaci.
Vedoucí přijímacího střediska Daniel Topinka si nemyslí, že by odchod Čečenců z Polska někdo hromadně organizoval. Podle něj se uprchlíci spíše stali obětmi mýtů. "Máme pocit, že jsou žadatelé z Polska motivováni, aby přicházeli do České republiky. Nepovím vám kým, spíše se jedná o řadu mýtů, které se mezi nimi rozšířily, o lepších podmínkách, o lepších pracovních možnostech, o lepších ekonomických výhodách."
Rozladěnost Čečenců nad realitou vede v táboře k většímu napětí a nervozitě. Zaměstnanci střediska však zatím museli řešit jen běžné sousedské rozepře, větší výtržnosti zatím nezaznamenali.