Domácí deníky opět o nové budově Národní knihovny
Hlavním tématem Mladé fronty Dnes i Lidových novin je osud návrhu Jana Kaplického na výstavbu nové Národní knihovny. Druhý jmenovaný list se, mimo jiné, snaží zmapovat vývoj postojů pražského primátora Pavla Béma. Podle Lidových novin totiž během půl roku zcela změnil názor na Kaplického návrh.
Pražští radní za ODS v čele s primátorem Pavlem Bémem původně novou budovu Národní knihovny obdivovali a podporovali. Teď o jejím umístění na Letné nechtějí ani slyšet, píší Lidové noviny.
Lidé, kteří mají blízko k pražským politikům i k soutěžní porotě listu řekli, že Kaplický i ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek doplatili na to, že z rozhodování o takto významné stavbě, která mohla českou zemi proslavit ve světě, vyloučili prezidenta Václava Klause. Ten tak ztratil možnost sehrát podobnou roli jako francouzská hlava státu Pompideau při rozhodování o pařížské knihovně. Jak připomíná list, Pompideau ji nakonec vybíral sám.
Politologové připouštějí, že Bém má ke Klausovi velmi blízko, je považován za jeho pokračovatele a za korunního prince ODS. Příčinu Bémovy názorové proměny ale spatřují jinde. Například Jan Kubáček si podle Lidových novin myslí, že si tak chce Bém upevnit zázemí v Praze a posílit podporu veřejného mínění. Primátor bedlivě hlídá průzkumy veřejného mínění, je to pro něho priorita.
Stejné téma zpracovávají také Hospodářské noviny. Pražská Letná výrazně změní během příštích pár let svůj vzhled. A o její podobu se vedou tvrdé spory, píše list. Zatímco primátor Pavel Bém chce přestěhovat zamýšlenou novou Kaplického budovu Národní knihovny ze "zelené střechy" na Strahov, Pražané se v čele se Stranou zelených snaží "zachránit Letnou", především před chystaným oceanáriem na místě bývalého Stalinova pomníku.
Mladá fronta Dnes na titulní straně píše, že socialisté zkoušejí vyšachovat z vlády zelené. Pomoci jim mohou rebelové ODS. ČSSD chce za pomoci komunistů a rebelů z ODS "vyšachovat" čtyři ministry Strany zelených, kteří hlídají, aby za současné vlády nepadlo rozhodnutí o stavbě dalších bloků jaderných elektráren - ať už v Temelíně či jinde.
Na právě probíhající schůzi Poslanecké sněmovny se sociální demokraté pokusí prosadit, aby energetickou koncepci schvalovali místo vlády poslanci. Podle předsedy strany Jiřího Paroubka právě diskuse o energetice ukáže, že současná koalice stojí na "hliněných základech".
Klíčové bude, jak se zachová skupina "rebelů" v poslaneckém klubu ODS, sdružená kolem Vlastimila Tlustého. Jak připomíná Mladá fronta Dnes, tento okruh vládě dělal problémy při schvalování reformy daní, zdravotnictví a sociálních dávek.
Tzv. "atomové koalice" si všímají také Hospodářské noviny. Místopředseda významného sněmovního výboru pro bezpečnost Jan Klas z ODS předkládá Sněmovně materiál, v němž jsou jasná doporučení: do konce letošního roku je nutné přehodnotit závazky z programového prohlášení vlády, které se týkají zastavení výstavby nových jaderných bloků a zachování územních limitů těžby hnědého uhlí.
Exministr průmyslu Milan Urban z ČSSD chce dát energetické koncepci státu formu zákona. O jeho návrhu by měli poslanci hlasovat na nynější schůzi Sněmovny. Urban ho přidal k novele zákona o hospodaření s energií. Exministr věří, že by jeho sólový pokus mohl vyjít. I když si uvědomuje, že příznivci jeho návrhu z řad poslanců ODS jsou v obtížné situaci, napsaly Hospodářské noviny.
Z levnějšího benzínu, který se na mnoha místech České republiky už dostal pod hranici 30 Kč za litr, se motoristé dlouho těšit nebudou, varuje deník Právo. Ceny ropy v posledních dnech prudce rostou. V úterý se například severomořská ropa Brent prodávala za více než 83 dolarů za barel, to je historický rekord. Do Vánoc tak může stát podle analytika osloveného listem nejprodávanější Natural 95 až 31 korun za litr.
Důvodem zdražování je z krátkodobého hlediska napětí v Turecku. Střednědobým vlivem je slábnoucí dolar. Zajímavou investicí se tak stává zlato nebo právě ropa. Dalším důvodem je i to, že ropa je kótována v amerických dolarech, a tak při slabším dolaru není pro evropské obchodníky tak drahá a roste po ní poptávka, dočtete se v deníku Právo.
Článek o Zuzaně Paroubkové a její nadaci přináší Mladá fronta Dnes. List píše: Občanské sdružení Pomoc pro budoucnost našim dětem, které Paroubková před více než rokem založila a kterému předseda ČSSD Jiří Paroubek dohazuje sponzory, nad sebou nemá žádnou kontrolu.
Zuzana Paroubková přiznává, že jí z charity plyne příjem, nechce však prozradit jaký. Bývalá žena vlivného politika nechce prozradit ani to, jací mecenáši se rozhodli poslat peníze: jsou to prý jak firmy, tak soukromé osoby.
Dobročinnost si podle Mladé fronty Dnes vlivní politici oblíbili. Pozoruhodné je, že nezakládají nadace, jak bývá zvykem, ale občanská sdružení. A v tom je podstatný rozdíl. Zatímco nadace musí každý rok zveřejnit svou výroční zprávu, prozradit, kdo jsou její sponzoři, a nechat auditory pravidelně kontrolovat účetnictví, občanské sdružení nemusí nic.