Dřevěná kniha má podle Fuksy přinést stabilitu, odpůrci jsou i ve vládě

Výběrová řízení na těžbu dřeva ve státních lesích by měla být od roku 2012 dlouhodobá. Každý rok by se mělo soutěžit na desetině jednotek a vítězové tendrů budou mít na starosti pěstební práce, těžbu dřeva i jeho prodej. Ministerstvo zemědělství tvrdí, že dlouhodobá koncepce umožní snížit lobbistické tlaky. Pravidla stanovuje takzvaná Dřevěná kniha neboli koncepce hospodaření v Lesích České republiky, kterou posoudí vláda. Její ministři však nejsou zajedno, plán kritizují i ekologické organizace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí Duha úřad vlády demonstrace Dřevěná kniha

Hnutí Duha úřad vlády demonstrace Dřevěná kniha | Foto: Stanislav Zbyněk | Zdroj: ČTK

Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy je prvořadým cílem zajištění stability ve státním podniku:

„Druhá důležitá priorita je samozřejmě ten nejlepší a nejvyšší výnos pro český stát. To znamená, že firmy, tak jako v jednoročním tendru, i v tomto tendru budou skutečně po dlouhé době v historii soutěžit v lesích a já doufám, že z toho stát získá velmi zajímavou cenu. Ale hlavně že to skutečně přispěje k té stabilitě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Bláha z hnutí Duha kritizuje ve Světě o osmé Rádia Česko koncepci Dřevěné knihy

Takzvaná Dřevěná kniha by ale mohla přinést další koaliční spor. Výhrady vůči ní mají nejen ministři školství a místního rozvoje, ale také šéf resortu zahraničí Karel Schwarzenberg, který sám patří mezi velké vlastníky lesů. Věci Veřejné nesouhlasí s tím, aby hospodářem i prodejcem byla jedna firma.

Část politiků, odborníků i dřevozpracujících firem zpochybňují přinejmenším ekonomický přínos ministerských návrhů a ekologické organizace rovnou mluví o tunelování lesů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Bláha z hnutí Duha a agrární analytik Petr Havel komentují v poledních Ozvěnách dne lesnickou koncepci ministra Fuksy

Hnutí Duha varuje před monopolem velkých firem a poškození venkova

Jaromír Bláha z ekologického hnutí Duha tvrdí, že podobný model už tady byl v 90. letech a byl ukončen v roce 2003 po zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu, že je pro stát nevýhodný.

„Koncepce, kterou ministr Fuksa předkládá do vlády vůbec nezohledňuje, že veřejné lesy slouží lidem jako cíl výletů, že se tam každý týden vydávají dva miliony Čechů, že lesy pomáhají zadržovat vodu a tím chrání města a obce před záplavami, regulují místní klima, čistí vzduch od škodlivin,“ upozorňuje na jednostrannost Dřevěné knihy.

„Je to koncepce čistě o lesnických zakázkách a prodeji dřeva. Není možné předřadit jeden ekonomický pilíř před pilíř sociální a ekologický.“

Bláha se obává, že takto nastavený tendr zvýhodňuje jen několik největších dřevařských firem, protože požaduje komplexní zakázku na veškeré práce. Tyto firmy také získají veškeré právo disponovat dřevem Lesů České republiky.

„Vzhledem k tomu, že poptávka zejména po kulatině převyšuje nabídku, dojde ke krachu místních malých pil na venkově a významně to ovlivní zdejší život a rozvoj,“ varuje.

Naskládaná hranice dřeva | Foto: Corel GALLERY

Podle Bláhy by měla zodpovědnější koncepce hospodaření v českých lesích stát na třech základních krocích. Na rovné soutěži pro všechny velikosti firem, zajištěné odpovídající velikostí zakázek. „To je možné nastavit, ukázalo se to v Národním parku Šumava,“ upozorňuje.

„Druhým bodem je zásadně oddělit prodej dřeva od těžby. Do lesa by neměla zároveň jezdit těžební firma a odvážecí soupravy na dřevo, protože jinak revírník, který má na starosti 2000 hektarů lesa, dřevo neuhlídá. Nejvyšší kontrolní úřad již v minulosti upozorňoval na to, že takto mizí z lesa až 40 procent dřeva,“ říká Bláha. Navíc prý tak hrozí přetěžování a černá těžba.

„V posledních letech jsou už těžba a prodej dřeva sloučeny na padesáti procentech plochy lesů a výsledky hovoří o ztrátě minimálně dvou miliard korun ve srovnání se způsobem hospodaření například městských lesů,“ porovnává.

Třetím krokem je podle hnutí Duha prodej dřeva v aukcích, které zaručují dosažení nejvyšší ceny pro vlastníka, tedy pro stát.

Ekolog: Chceme, aby se mluvilo o širším kontextu

Proti Dřevěné knize protestovali ráno u Úřadu vlády ekologové. Jeden z nich, Václav Pergl, Radiožurnálu řekl, že nový systém tendrů by způsobil tunelování lesů a pro stát by byl nevýhodný.

„Mám pocit, že je tady taková hrozba, že se situace zhorší, a tak se snažíme, aby nás někdo slyšel a zkusil se na věci dívat v širším kontextu a ne jen v kontextu vlastního zájmu.“

Havel: Tunelování a drancování hlídají zákon a smlouvy

Fuksovu koncepci naopak obhajuje agrární analytik Petr Havel: „Dřevěnou knihu považuji za dobrou hospodářskou koncepci, ale není to vše, je to jen jedna noha celkové politiky lesního hospodářství. Souhlasím s panem Bláhou, že je třeba udělat další Dřevěnou knihu ve smyslu enviromentálních, veřejněprávních funkcí lesů.“

Tunelování lesů se Havel nebojí. „Existují lesní zákon a lesní hospodářské plány, to jsou zákonné věci, které musí dodržovat sebevětší firmy. A smluvní podmínky se dají udělat tak, aby k drancování nedocházelo.“

Podle něho je potvrzeno, že ze všech modelů je nejvýhodnější právě ten navrhovaný. „Porovnávání s hospodařením jiných typů lesů je manipulační informace,“ oponuje Havel Bláhovi.

Jaroslav Skalický, Lucie Husárová 1, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme