‚Zelený Donald.‘ Trump jde aktivně proti ochraně klimatu, někteří ho ale nazývají radikálním ekologem
Za několik týdnů dokázal Donald Trump zvrátit roky úsilí o ochranu klimatu a životního prostředí. Spojené státy přijaly za minulé Bidenovy administrativy svůj největší klimatický zákon, který podporoval třeba rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Trump se ho teď snaží vyhladovět. Ruší také základní ochranu Američanů v oblastech, jako je kvalita pitné vody. Někteří ho ale kvůli jiným krokům označují naopak za radikálního ekologa.
Trumpova administrativa v uplynulé čtvrtině roku na poli změny klimatu a životního prostředí pracoval na stažení Spojených států z Pařížské klimatické dohody. Také odstraňuje vědecká data a chce obcházet pravidla na ochranu přírody a těžit tak fosilní paliva nebo dřevo v chráněných lesích.
Současný americký prezident jde aktivně proti ochraně klimatu – zakazuje rozvoj obnovitelných zdrojů energie, blokuje už schválené peníze, nechal i odstranit některé už instalované nabíječky na elektromobily.
Trump pozastavil většinu amerických cel na 90 dní. Naopak Číně zvedl zdanění na 125 procent
Číst článek
Kromě toho se úřady snaží přehodnotit třeba definici vody, cílem je oslabit její ochranu, jak ji v 70. letech zavedl Zákon o čisté vodě. Oslabit chce i ochranu proti jiným druhům znečištění.
Trumpova administrativa taky propustila tisíce lidí, kteří měli na starost mimo jiné prevenci lesních požárů. Ministerstvo spravedlnosti také stáhlo žalobu proti továrnám s chemikáliemi v Louisianě, které byly obviněné z toho, že způsobují rakovinu místních obyvatel.
Agentura Bloomberg vše datově zpracovala a přišla na víc než 80 opatření, kterými Trumpova vláda likviduje roky práce na ochraně klimatu během několika týdnů.
Mezinárodní vliv
Na mezinárodní scéně se Spojené státy coby historicky největší emitent skleníkových plynů úplně stáhly z iniciativ, které mají pomáhat se škodami nebo třeba s odchodem od uhlí chudším zemím, které změnu klimatu způsobily minimálně, ale neúměrně na ni doplácejí. Tyto fondy tak přijdou o miliardy dolarů.
‚Omlouváme se za zmatky.‘ Trumpova vláda obnovuje šest nedávno zrušených humanitárních programů
Číst článek
Američtí vědci z Agentury pro atmosféru a oceány taky dostali zákaz stýkat se s kolegy ze zahraničí.
USA jsou významnou zemí, pokud jde o financování ochrany klimatu, mezinárodní spolupráce, ale i snižování světových emisí skleníkových plynů.
Trumpova vláda se snaží třeba zrušit pravidla pro prevenci úniků metanu v průmyslových provozech, což je považováno za relativně snadný, rychlý a účinný způsob, jak bránit zbytečnému dalšímu zahřívání planety.
Energetická dominance
Změna klimatu stále postupuje a USA se teď vydaly přesně opačným směrem, než je podle vědců potřeba, situace je podle nich kritická a reakce světa slabá, jak ve snižování emisí, tak v adaptaci na změnu klimatu.
Američané jsou velmi nervózní. Očekávají, že cla jsou jenom začátek ekonomické války, varuje Švejnar
Číst článek
Rychle proto přibývá problémů včetně ekonomických škod. V Česku to teď můžeme lze pocítit třeba další vlnou sucha nebo znovu hrozbou pomrznutí předčasně rozkvetlých ovocných stromů.
Donald Trump tento vývoj ignoruje, což podle Bloomberg může mít za následek také to, že závod o energetickou dominanci v 21. století vyhraje Čína. Ta například instalovala v roce 2024 dvě třetiny z celkové nové globální kapacity zdrojů obnovitelné energie v loňském roce.
‚Zelený Donald‘
Ve Spojených státech se ale také objevují poznámky, že Trumpova politika je v některých ohledech vlastně radikálně ekologická. V USA ho začali nazývat zelený Donald nebo ho označují za šampióna tzv. nerůstu. Například klimatický web Heatmap sarkasticky poznamenává, že některé Trumpovy kroky by si nedovolili zavést ani politici s tím nejekologičtějším programem.
Je to narážka na Trumpova cla, která mají potenciál zvýšit ceny a snížit spotřebitelský konzum, což je podle vědců potřeba. Také lokalizace výroby je klimatické opatření. Trumpova politika vůči cizincům a spojencům vede k omezení cestování do USA, některé aerolinky už omezují počet letů, což povede k nižším emisím v letectví.
Také tlak na zvýšení těžby ropy a plynu a snížení cen paliv může být pro americké producenty nakonec spíš problém, protože se těžba ekonomicky nemusí vyplácet. Právě fosilní paliva jsou hlavní příčinou člověkem způsobené změny klimatu.