Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Důchodové a sociální nároky horníků bude řešit speciální tripartitní komise

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas se dohodl s hornickými odboráři na společném řešení jejich problémů. Sociálním a důchodovým nárokům horníků se bude věnovat tripartitní komise složená z expertů z Nečasova ministrestva, ministerstva zdravotnictví, průmyslu a obchodu, chybět v ní nebudou odboráři a zástupci zaměstnavatelských svazů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci

Horníci | Foto: Jiří Hošek

Tripartitní skupina připraví návrhy a analýzy, které budou sloužit v první řadě k řešení situace horníků, kteří pravují na dolech 15 a více let. Hledat se budou cesty jak legislativní, tak vedoucí ke zmírnění tvrdosti zákona. Petr Nečas ale odmítá návrat k důchodovým kategoriím, tak, jak platily před rokem 1993. Horníci v důchodovém věku podle něho ale fárat nebudou.

"Naším cílem by měla bát právě ochrana zdraví, to znamená, aby horník odcházel pokud možno v mladém věku s nezničeným zdravím, schopností rekvalifikovat se na jiné práce - s tím, že se hornictví přestává být celoživotní profesí. Stává se prostě jedním ze zaměstnání, které ten člověk vykonává. My musíme ochránit jeho zdraví, umožnit mu rekvalifikaci, aby si v mladém věku našel jiné uplatnění," zdůraznil Petr Nečas.

Zatímco včera odboroví zástupci horníků vystupovali proti vládním reformám velmi radikálně, po dnešní schůzce s ministrem Petrem Nečasem, kde k dohodě o utvoření komise došlo, se situace začíná pomalu uklidňovat. Potvrdil to předák Odborového svazu horníků Jan Sábel: "První, co udělám: seznámím se závěry radu a sněm našeho svazu. Myslím, že pokud budeme korektně spolupracovat na řešení , tak nepředpokládám větší radikalizaci."

V současné době je fárajících horníků kolem 11 tisíc. Jejich průměrný věk se pohybuje kolem 45 let.

Před jednáním zněly břitké názory

Horníkům se nelíbí plánované zvýšení věku odchodu do důchodu na pětašedesát let. Považují to za vládní agresi vůči manuálně pracujícím. Už v polovině března předali na svém odborovém sjezdu horníci ministru Nečasovi petici, ve které požadují pro sebe a další pracující ve fyzicky náročných profesích uzákonění odchodu do starobního důchodu v pětapadesáti letech. Pod peticí bylo přes šestnáct tisíc podpisů.

Předseda hornických odborů Jan Sábel ministra Petra Nečase nešetřil "Ta arogance v tom, že horníci by měli pracovat do 65 let věku, to je opravdu tragédie člověka, který nemůže hornictví vůbec rozumět."

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase je ale práce v těžkých profesích, zákonem ošetřena dostatečně. Popírá i to, že by o reformních krocích s odbory nejednal. "Jsou to účelová tvrzení, která mají zdůvodnit jednoznačnou politizaci odborářských předáků na straně sociální demokracie."

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme