Ekologové se dohadují s MMR o dopadech novely stavebního zákona

Ekologové protestují proti chystané novele stavebního zákona. Podle nich ministerstvo pro místní rozvoj, které novelu připravilo, omezuje právo občanů vyjádřit se ke stavbám s velkým dopadem na životní prostředí. Kritici novely uspořádali na protest na Staroměstském náměstí demonstraci a happening. Svůj postoj na tiskové konferenci vysvětlovalo také ministerstvo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Happening ekologického sdružení Arnika proti novele stavebního zákona

Happening ekologického sdružení Arnika proti novele stavebního zákona | Zdroj: ČTK

Podle sdružení Arnika, které umlčování veřejnosti ilustrovalo na Staroměstském náměstí za pomoci scénky vytrhávání jazyka, tedy středověkého způsobu mučení a umlčování lidí, jde o to, že občané mají být vyšachováni ze stavebního řízení a povolovacích procesů vůbec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekologové protestují proti novele stavebního zákona, MMR ji hájí. Podrobnosti přinesla v Ozvěnách dne reportérka Lucie Husárová.

Pokud bude zákon schválen v této podobě, budou podle Arniky ohrožena občanská práva lidí. „Veškeré stavby, ať už půjde o továrny nebo malé domy, podléhají procesu nejdříve územního řízení, pak stavebního povolování. A v té druhé části stavebního povolování už by vlastně u žádných staveb veřejnost neměla být,“ vysvětlil Radiožurnálu právník sdružení Arnika Lukáš Matějka.

U některých staveb, jako jsou například celé satelitní čtvrti či nějaká parkoviště v centrech měst, by veřejnost ani samosprávy podle něj už vůbec neměly možnost zasahovat v žádné fázi procesu povolování.

Vliv ekologických aktivit se rozhodně nezmenší, tvrdí úřady

Rozpor s ekology ministerstvo vysvětluje jen jako nedorozumění. Vliv ekologických aktivit se podle úřadů rozhodně nezmenší, dokonce se prý stane opak a zapojení veřejnosti do připomínkování se ještě může zvýšit. Lidé se budou moci vyjadřovat k územnímu plánu a k územnímu řízení a to i bez podmínky přímého dotčení.

„Stavební řízení je jeden typ řízení v rámci stavebního práva, v rámci kterého se rozhoduje o tom, jestli budou okna plastová nebo dřevěná. O tom, jak bude stavba vypadat, jaký bude mít vliv na životní prostředí – jak bude veliká, jak bude vypadat dopravní zatížení a další vlivy, se rozhoduje v územním řízení. Proces územního plánování slouží k tomu, abychom definovali určité plochy a na nich definovali, co na nich může stát. Ve stavebním řízení pak otázka životního prostředí nepřichází v úvahu,“ vysvětluje náměstek pro územní a bytovou politiku Miroslav Kalous.

„V době, kdy se projednává dokumentace vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území, jsme dospěli k závěru, že je velmi vhodné, abychom umožnili v této fázi účast veřejnosti i občanským sdružením. Po dobu 45 dnů budou moci podávat svá stanoviska a připomínky, se kterými se posléze orgán, který schvaluje územní plán, musí vypořádat. On je může akceptovat nebo zamítnout, ale nemůže je pominout,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Kalous z ministerstva pro místní rozvoj a Lukáš Matějka ze sdružení Arnika diskutují ve Světě o druhé o novele stavebního zákona

Kalous obhajuje novelu zkušenostmi s některými občanskými sdruženími, která údajně zneužívala svého účastenství ve stavebním řízení. „Chceme omezit prostor pro obstrukce a zefektivnit výkon státní správy a šetřit peníze při přípravách staveb a jejich realizaci,“ uvádí.

Proti slovu obstrukce se Matějka ohrazuje. „Český právní řád umožnil veřejnosti stát se účastníkem řízení, ale nedal jí nástroje, jak řízení zastavit. Účastníci podávají námitky, mohou se odvolat, ale úřady mají zákonné lhůty na vyjádření, námitky ignorují a stavební povolení vydají. Slovo obstrukce není na místě, je to spíš neschopnost úředníků rozhodovat včas, podle zákona, respektive pak neschopnost soudů rozhodovat o žalobách občanských sdružení včas. Využívání občanských práv přece nemůže být nazýváno obstrukce,“ brání praktiky občanů.

Sdružení proto dál tvrdí, že ministerstvo jen poslouchá developery a průmyslníky. Resort oproti tomu argumentuje snahou zjednodušit stavební řízení a pomoci české ekonomice.

Vladimír Kroc, Lucie Husárová 1, Lucie Maňourová, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme