‚Měl nějaký sen.’ Chtěl dát práci ‚ohroženým’ lidem, dotaci ale kvůli covidu zneužil a skončil před soudem
Začínajícímu podnikateli české úřady přikleply v roce 2020 unijní dotaci přes tři miliony korun. Ve svém podniku chtěl vytvořit tři nová pracovní místa pro „dlouhodobě či opakovaně nezaměstnané“. Jenže nakonec z dotace v době covidu platil stávající zaměstnankyně, na které navíc čerpal erární peníze z programu Antivirus. Dvouletý podmíněný trest potvrdil v květnu šestatřicetiletému muži Krajský soud v Ostravě.
„Projekt vytváří tři nová pracovní místa pro zaměstnance z cílové skupiny osob dlouhodobě či opakovaně nezaměstnaných a osob ohrožených vícenásobnými riziky v novém provozu sociálního podniku, který bude otevřen v Horním Benešově.“
Hlavní evropská žalobkyně: Řada podvodů s DPH je spojená s Českem, zločinci zneužívají i rozdílné sazby
Číst článek
Takový je popis projektu, na který Martin M. a jeho společnost Breakfast Energy před třemi lety dostal dotaci přesahující tři miliony korun. Jeho podnik se zabýval výrobou studené kuchyně, konkrétně svačin a sendvičů.
Nakonec muž vyčerpal z dotace zhruba polovinu. Na výplaty „ohrožených osob“, které měl zaměstnat a na které byly určeny, ale nakonec peníze nešly. Projekt podle rozsudku, který má iROZHLAS.cz k dispozici, vůbec nezahájil.
„Přičemž finanční prostředky z operačního programu Zaměstnanost, poskytnuté Evropskou unií, jednatel obchodní společnosti Martin M. záměrně použil na úhradu svých osobních dluhů i dalších závazků a nákladů obchodní společnosti Breakfast Energy s.r.o. nesouvisejících s tímto projektem,“ stojí v rozhodnutí soudu.
Martin M. z peněz v době, kdy byla kvůli epidemii onemocnění covid-19 restaurační zařízení uzavřena, platil tři stávající zaměstnankyně. Na ty přitom navíc čerpal další peníze ze státu a to v rámci programu Antivirus.
Muž se k tomu, že peníze utratil v rozporu s pravidly, přiznal. A s evropským žalobcem, který měl případ na starosti, uzavřel dohodu o vině a trestu. Jeho firma Breakfast Energy skončila v konkursu.
„Obviněný Martin M. v rámci svého výslechu u hlavního líčení uvedl, že se cítí vinen, peníze mu na účet přišly, jednal podle svého nejlepšího svědomí, nechtěl se těmito penězi obohatit. Měl nějaký sen o podnikání, který se nesplnil,“ citovala slova odsouzeného muže soudkyně v rozsudku.
Článek pokračuje pod dokumentem:
České dotační podvody
Úřad evropského veřejného žalobce byl zřízen v roce 2017, teprve před necelými dvěma lety se o jeho existenci začalo mluvit také v českém veřejném prostoru. iROZHLAS.cz tehdy upozornil na to, že si převezme kauzu střetu zájmů bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
Dotační podvod a škoda 45 milionů? Evropský žalobce obvinil firmu olomouckého ‚podnikatele roku‘
Číst článek
iROZHLAS.cz v minulých měsících popsal dva české případy, které se evropským prokurátorům podařilo dotáhnout k obvinění. Jeden z nich se týkal litovelské společnosti Hopax, která si měla uměle navýšit ceny strojů, které nakoupila za zhruba 45 milionů korun z unijních dotací. Majitel firmy pochybení odmítá, se státním zástupcem ale nyní jedná o možné dohodě o vině a trestu a dotaci plánuje vrátit.
Dvě firmy z Javorníku v Olomouckém kraji jsou pak obviněné ze zneužití jedenáctimilionové dotace. Jednou z nich je společnost Kolimax, která vyrábí kuchyňské nádobí. Nesrovnalosti odhalili při kontrole úředníci finančního úřadu. Trestný čin má spočívat v umělém navýšení cen strojů a výrobních prostředků o více než dvojnásobek prostřednictvím dalších firem.
Proto, aby případ spadal pod evropskou prokuraturu, musí být splněno několik podmínek. Vedle napojení na unijní penězovod by měla předpokládaná škoda podle nastavených pravidel dosáhnout minimálně 10 tisíc eur, tedy asi 250 tisíc korun.