Nevděční migranti a chyby Západu. Pravicoví extremisté v Česku jako nástroj ruské propagandy

Některé pravicově extremistické subjekty v Česku se staly součástí společenství, která souzní s prokremelskými narativy. Nástroji prokremelské propagandy se podle Zprávy o extremismu a předsudečné nenávisti na území České republiky v roce 2022 ministerstva vnitra za loňský rok staly i takzvané kvazi-mediální projekty. Někteří pravicoví extremisté však naopak vyjadřovali podporu ukrajinským protějškům.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě českých vlajek nechyběla ani ruská

Média šířící nenávistné předsudky podle ministerstva s počátkem ruské invaze na Ukrajinu upozadila kritiku protiepidemických opatření, migrace a údajné „islamizace“ (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle zprávy ministerstva za loňský rok extremistickou a xenofobně populistickou scénu v loňském roce ovlivnilo více událostí s radikalizačním potenciálem – zdražování, energetická a migrační krize či válka na Ukrajině. Rezonovala ale i témata týkající se protiepidemických opatření.

26:18

Rajchl je všude tam, kde může získat peníze, moc a vliv, míní odborník na extremismus

Číst článek

Některé extremistické subjekty s pravicovým zaměřením, jako je Národní demokracie či Dělnická strana, lze podle zprávy považovat za součást společenství, která souzní s oficiálním narativem Kremlu.

„Jedná se o subjekty, které pomáhají šířit myšlenky generované oficiální ruskou propagandou pro středoevropský region,“ uvedlo vnitro. Oba subjekty ale zároveň ministerstvo označuje za marginální.

Někteří jednotlivci naopak na Ukrajinu podle vnitra vycestovali, aby pomohli s její obranou, šlo ale zejména o týlové činnosti, jako byla distribuce materiálu nebo stavba barikád.

Migranti jako terč

Média šířící nenávistné předsudky podle ministerstva s počátkem ruské invaze na Ukrajinu upozadila kritiku protiepidemických opatření, migrace a údajné „islamizace“ západních zemí a kladla prioritu na válečná témata.

V prvních dnech okupace si zachovávala zdrženlivost, posléze ale podle vnitra začala naplno replikovat prokremelskou propagandu. Podle ministerstva těmto subjektům pomohla situace, kdy Rusko začalo připravovat mediální produkty, které mohly jednoduše převzít.

23:33

Češi se radikalizují zejména na Facebooku. Na občanskou angažovanost nejsme zvyklí, varuje expert

Číst článek

„Součástí prokremelské propagandy je i snaha rozbít jednotu mezinárodního demokratického společenství, mj. prostřednictvím poukazování na údajné chyby a slabiny Západu. Nedílnou součástí tohoto snažení je i podsouvání xenofobních a konspiračních témat,“ uvedlo vnitro.

V souvislosti s ukrajinskými uprchlíky byly podle vnitra v těchto médiích používány podobné taktiky jako dříve u muslimských migrantů.

„Ukrajinci utíkající před válkou byli líčeni jako nevděční, zhýčkaní lidé, kteří do České republiky přicházejí pouze za výhodami. Objevovala se i tvrzení, že v jejich řadách jsou mafiáni, Afričané, muslimové, teroristé z řad Islámského státu a podobně,“ uvedlo vnitro. Častým terčem výpadů byli podle zprávy i ukrajinští Romové.

Islamofobie se ztrácí

K výraznému vyhrocení protimuslimských nálad podle zprávy v loňském roce nedošlo. Česko bylo pro migranty tranzitní zemí, nedocházelo k situacím, které by mohli extremisté zneužít k vyvolávání nenávisti.

23:54

Přes polovinu LGBT osob u nás se setkalo s nějakým typem násilí. Změňme trestní zákoník, říká právnička

Číst článek

„Islamofobie již ztratila na významu, nicméně je stále využívána jako doplňkové téma,“ uvedlo vnitro. Novinkou byly výpady proti Ukrajincům, v menší míře pak protiruské projevy.

Na ústupu byly protiromské projevy, stále častěji se ale podle ministerstva vyskytují antisemitské výpady, které reagují na antisemitské teorie, jež šíří dezinformační média.

Xenofobní politici podle ministerstva už dlouhodobě prokazují velkou flexibilitu při hledání „nepřátel“. U řady z nich vnitro sledovalo plynulý přechod z kritiky údajné islamizace na kritiku údajné covidové totality.

Tato témata byla od března nahrazena právě konfliktem na Ukrajině, v posledním případě pak dochází ke stále intenzivnějšímu a přejímání prokremelských narativů. „Takovým vývojem si prošlo i dosud bezkonkurenční těleso na této scéně – hnutí Svoboda a přímá demokracie,“ uvedlo vnitro.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme