Izraelců, kteří žijí v Česku dlouho, se válka dotýká nejvíc. Setkávají se s antisemitismem, říká tajemník

Do Česka už dorazilo několik rodin z Izraele, kterým teď Federace židovských obcí pomáhá, říká v rozhovoru pro pořad Šalom alejchem tajemník obcí Michal Pelíšek. „Židovská komunita je odjakživa zvyklá pomáhat. A zkušenosti získané při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny se teď hodí,“ přibližuje. „Každý ze židovské komunity zná někoho, jehož příbuzný, známý, spolupracovník přišel o život, byl unesen, zraněn nebo povolán do armády,“ upozorňuje.

Rozhovor Praha/Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chlapec na demonstraci na podporu Izraele v britském Manchesteru

Chlapec na demonstraci na podporu Izraele v britském Manchesteru | Foto: Molly Darlington | Zdroj: Reuters

Od útoku Hamásu v Izraeli už uplynuly dva týdny. Jste ve spojení s tamními institucemi? A pomáhá nějak federace židovských obcí přímo v Izraeli?
Ano, jsme v úzkém kontaktu s celou řadou institucí a organizací a také s jednotlivci přímo v Izraeli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šalom alejchem - 22. 10. 2023

To, co se stalo 7. října, to, co Hamás provedl, je pro mě osobně naprosto nepochopitelné. Každého člena židovské komunity se tyto události dotýkají. Protože každý zná někoho, jehož příbuzný, známý, spolupracovník nebo někdo z blízkého okruhu přišel o život, byl unesen, zraněn nebo minimálně povolán do armády. Tato situace je pro celou židovskou komunitu velmi těžká a smutná.

Pořádáte finanční sbírku, kam by lidé mohli zasílat dary pro Izrael?
Úplně každý člen naší komunity se chce nějak zapojit, nějak pomoci. Jsou to jednotlivci, ale i celé židovské obce a organizace. V současné době, ale i v budoucích týdnech a měsících bude v Izraeli vítána jakákoliv pomoc.

Nám se na Federaci židovských obcí v České republice podařilo založit sbírku, do které může přispět kdokoliv. Naši pomoc chceme cílit přímo na rodiny obětí a chceme, aby ta pomoc byla co nejpřímější. A proto ji budeme koordinovat s našimi partnery na místě. Bližší informace jsou na našich webových stránkách.

Měl sny, ale musel umřít mladý, vzpomíná matka na Čechoizraelce Orana. Hamás ho zastřelil přes dveře

Číst článek

Jsou už v Česku Izraelci, kteří potřebují pomoc? Vy už máte zkušenosti s pomocí uprchlíkům z Ukrajiny. Je dnešní situace s nějak podobná?
Ano, je tu už několik rodin z Izraele, které vyhledaly pomoc židovských obcí. Podpora, kterou potřebují, je různá. A přistupujeme k tomu velmi individuálně a také podle našich možností a kapacit.

Židovská komunita je odjakživa zvyklá pomáhat. A zkušenosti získané při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny se teď určitě hodí. Jestli je to ale srovnatelné, to je ještě brzo říct.

Chtěl bych připomenout i Izraelce, kteří v Česku dlouhodobě žijí, protože jich se válka dotýká nejvíc. Jedná se například o studenty na českých univerzitách, kteří se bohužel setkávají s různou mírou skrytého, ale často i zcela otevřeného antisemitismu a nenávistí přímo na univerzitách.

Proto je za nás velmi důležité jednoznačně pojmenovat a odsoudit zrůdnosti, které Hamás napáchal a vlastně stále páchá. Protože těmto lidem stále chybí jasné vyjádření sounáležitosti s oběťmi a jejich rodinami. A také potvrzení, že stát Izrael má legitimní právo na obranu svých obyvatel.

Noemi Fingerlandová, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme