‚Tvoříme skutečnou energetickou suverenitu.‘ V řádu měsíců se zbavíme závislosti na ruské ropě, říká Fiala

Česko se v řádu měsíců zbaví závislosti na ruské ropě, jako se zbavilo závislosti na ruském plynu. Podobný vývoj se čeká i u ruského jaderného paliva, řekl v úterý na konferenci SH!FTS premiér Petr Fiala (ODS). Energetická bezpečnost a suverenita jsou podle něj zásadní pro národní bezpečnost.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala

Česko se v řádu měsíců zbaví závislosti na ruské ropě, jako se zbavilo závislosti na ruském plynu. Podobný vývoj se čeká i u ruského jaderného paliva, řekl v úterý na konferenci SH!FTS premiér Petr Fiala (ODS) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

„Česká republika se musí stát mnohem silnějším státem, pokud jde o energetiku, včetně kontroly nad klíčovými surovinami,“ řekl Fiala. Vláda podle něj v posledním roce podnikla kroky k odstřižení od závislosti na Rusku a bude v nich i pokračovat. Zároveň pracuje na posílení role státu v energetice, která se podle Fialy ukazuje strategicky zásadním odvětvím.

Česko využívá stále více ruské ropy, její podíl je letos nejvyšší od roku 2012. Není však v Evropě výjimkou

Číst článek

„Český stát převzal odpovědnost za podstatnou část toho, co bylo donedávna v rukou soukromých investorů nebo jiných států. Tyto kroky v energetické bezpečnosti byly naprosto nutné, jsou potřebné a souvisejí s hrozbami a výzvami, kterým čelíme,“ řekl premiér.

Připomněl, že Česko si zajistilo podíl v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG), koupilo provozovatele plynovodu Net4Gas a připravuje zvýšení kapacity transalpinského ropovodu TAL. Země také připravuje stavbu nových jaderných reaktorů, a to jak klasických, tak malých modulárních. „Všemi těmito kroky budujeme skutečnou energetickou suverenitu. To je v dnešní době něco naprosto zásadního,“ řekl.

Pro zajištění národní bezpečnosti je podle Fialy třeba také posilovat hospodářství. Jako zásadní označil rozvoj dopravní infrastruktury, stejně významná je ale podle něj i podpora vzdělávání a vědy a výzkumu a jejich propojení s průmyslem.

Nassim Nicholas Taleb | Zdroj: Český rozhlas

Konfliktů není více

Nassim Nicholas Taleb, autor známý předpovědí finanční krize z roku 2008, na konferenci řekl, že vzájemná ekonomická propojenost světa je tou nejlepší věcí pro zajištění světového míru. Míní, že válečných konfliktů není ve světě nyní více než v minulosti. „Jde jen o pocit. Kvůli většímu vzájemnému propojení si jich jen více všímáme. Máme také větší averzi k riziku. V roce 2020 jsme covid vnímali mnohem intenzivněji, než bychom ho vnímali v roce 1920,“ dodal.

Jednou z dobrých zpráv ze světa je nyní podle něj to, že světový obchod je čím dál více robustnější. Připomněl v této souvislosti, že přizpůsobení se embargu na dovoz z Ruska po jeho invazi na Ukrajinu trvalo méně než rok.

„Dnešní hospodářství je mnohem reaktivnější, než bylo dříve,“ podotkl. Jednou z křehkostí nynější ekonomické situace jsou podle něj vysoké úrokové sazby. „Západní svět byl prakticky 15 let bez úrokových sazeb, celá generace tak nyní neví, jak s nimi pracovat,“ řekl.

Pandemie covidu-19 nebyla podle Taleba takzvanou černou labutí, tou byla finanční krize v roce 2008. Upozornil na to, že svět je po pandemii mnohem více připravený na ty další. „Po covidu dokážeme lépe nakládat s problémy v dodavatelských řetězcích. Systémy se učí z chyb, navíc v tomto případě nebyly chyby velké,“ uzavřel.

Nassim Nicholas Taleb a Petr Fiala na konferenci SH!FTS | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme