Finanční správa nerespektovala rozhodnutí soudu a uložila obci i podruhé pokutu. Soud ji opět zrušil
Malá jihočeská obec Vojníkov na Písecku uspěla před čtyřmi roky ve sporu s finanční správou. Ta obci dala pokutu za to, že malou zakázku na odstranění povodňových škod zadala bez výběrového řízení. Pokutu tehdy zrušil Nejvyšší správní soud. Úředníci berního úřadu ale rozsudek soudu nerespektovali a pokutu Vojníkovu vyměřili znovu. V srpnu tak o sporu musel Nejvyšší správní soud rozhodovat znovu a opět dal obci za pravdu.
„Krajský soud správně zjistil, že finanční správa nerespektovala právní názor Nejvyššího správního soudu z našeho prvního rozsudku. Zopakovali jsme jej v druhém rozsudku s tím, že pokud by se nezjistilo noc nového, není za tohoto stavu věcí důvod obec Vojníkov postihovat,“ uvedl pro iROZHLAS.cz soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka, který ve věci spolu s dalšími soudci rozhodoval.
Nerespektování soudů
Nejedná se o první případ, kdy finanční správa nerespektuje rozhodnutí soudu. V únoru Ústavní soud řekl, že berní úředníci nemají zadržovat firmám a podnikatelům peníze v rámci nadměrného odpočtu DPH, se kterými není žádný problém. Finanční správa ale dosud peníze nevrací a to i přes rozsudek soudu. Tvrdí totiž, že pro vracení peněz nemá finanční správa oporu v zákoně. Server iROZHLAS.cz o případu informoval ZDE.
Jihočeská obec s méně než stovkou obyvatel tak už podruhé uspěla v letitém sporu o pokutu, kterou po ní chtěla finanční správa. Ta se Vojníkovu nadvakrát pokusila vyměřit odvod za porušení rozpočtové kázně kvůli tomu, že v rámci popovodňových oprav v roce 2010 vybral firmu na opravu poničené silnice a odbahnění místní nádrže bez výběrového řízení.
Opravy po povodni
Jedny z nejhorších povodní v roce 2009 zasáhly i jihočeskou vísku. Přívalové deště tu poničily čerstvě zbudovanou silnici a poškodily požární nádrž v místní části Držov. Obec na opravy dostala mimořádnou dotaci ze státního rozpočtu – 400 tisíc na opravu silnice a dalších 150 tisíc na odbahnění nádrže.
Finanční správa nerespektuje rozsudek Ústavního soudu. ‚Nelze to aplikovat,‘ píše ředitelka v interním pokynu
Číst článek
O šest let později obec zkontrolovala finanční správa a vyměřila jí právě kvůli popovodňovým opravám více než půlmilionovou pokutu, kterou po námitkách obce snížila na necelých 140 tisíc korun. Podle berních úředníků vedení Vojníkova nevybralo firmu, jež opravy prováděla, transparentně.
„Jednalo se o velmi malou obec, bez klasického profesionálního administrativního aparátu. Dostala dotaci 150 tisíc na opravu hráze a odbahnění rybníka po povodni. Obec zadala zakázku firmě, která v ní nedlouho předtím opravila místní komunikaci, též za dotaci, a to za 400 tisíc. Oprava komunikace byla v záruce, a proto obec v obavě, aby nevznikly problémy se zárukou, zadala související menší zakázku téže firmě. Nezjistilo se, že by byla zakázka jakkoli předražena,“ popsal případ Šimka.
Vyhraný spor
Obec se bránila tím, že zákon ani podmínky dotace od státu výběrové řízení nevyžadovaly. Obrátila se tehdy nejdřív na krajský soud, u něhož neuspěla, a následně i na Nejvyšší správní soud, který pokutu zrušil.
90 procent případů občan vs. stát se vyřeší do 961 dní. Změřili jsme, jak pracuje spravedlnost
Číst článek
Tehdy s odůvodněním, že úředníci měli přihlédnout právě k velikosti obce (ve vedení sedí jen starostka, místostarosta a tři zastupitelé) a také uvedl, že pravidla zadávání veřejných zakázek „nelze vykládat odtrženě od ekonomické i společenské reality.“ Celou věc tak vrátil zpět finančnímu úřadu s tím, že napříště se má nad ekonomickými důvodu vedení obce řádně zamyslet.
Loni ale finanční správa vyměřila pokutu znovu – na podruhé ale jen ve výši zhruba 30 tisíc korun. Nad důvody, proč vedení obce dalo zakázku z ruky, se ani po apelu soudu nezamyslela. „Stěžovatel (finanční správa – pozn. red.) nepostupoval podle právního názoru vyjádřeného v předchozím rozsudku NSS,“ stojí v rozsudku.
Vojníkov tak opět čekalo kolečko před soudy, tentokrát ale obec uspěla i u českobudějovického krajského soudu a poté i u brněnského Nejvyššího správního soudu, na který s finanční správa po neúspěchu obrátila.
Podle mluvčího finanční správy Lukáše Heřtuse se nejednalo o záměr nerespektovat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. „Následné rozhodnutí správce daně ve snaze rozhodnout v kontextu předešlých rozhodnutí správních soudů a v souladu s ustálenou praxí v oblasti veřejných zakázek, vycházelo z hodnocení jednotlivých aspektů namítaných v dané věci,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.
O pokutě tak nyní bude rozhodovat Odvolací finanční ředitelství, kterému soud případ vrátil. Podle Heřtuse ale nyní nejde předjímat výsledek. „Nicméně lze konstatovat, že finanční správa právní názory správních soudů plně respektuje a v dané věci bude rozhodovat v intencích rozsudku," dodal.