Na pondělí je v Paříži plánována i třístranná schůzka Macrona, Siho a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Hovořit by měli zejména o možnostech ukončení ruské invaze na Ukrajinu.
Nigérie podle mluvčího vlády Václava Smolky oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program. Podle diplomatických zdrojů krok může souviset s českou podporou Izraele v OSN.
„Jménem celého národa vám děkuji za vše, co pro nás děláte. Jsme vděční za vaši pomoc. Velmi si ceníme toho, že se na vás můžeme spolehnout,“ uvedl k setkání s Shappsem Zelenskyj.
Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) stručně uvedl, že se těší na setkání. Ukrajinského prezidenta uvítal v Česku také ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
„Mír nebyl nevyhnutelný, na to nikdy nemůžeme zapomenout,“ prohlásil americký prezident v projevu před několika desítkami lidí v areálu univerzity v Ulsteru.
Karel III. se stal prvním vládnoucím monarchou, který ve Spolkovém sněmu přednesl projev. V listopadu 2020 sice ve sněmu k poslancům hovořil, ale to bylo ještě v roli nástupce trůnu.
Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval. Během návštěvy se potká se státníky a pronese projev v Bundestagu.
Oficiálnímu jednání prezidentů Česka a Slovenska předcházela v pondělí společná večeře obou státníků. Zeman má na programu také schůzky s dvěma bývalými slovenskými prezidenty či s premiérem Hegerem.
Ramaphosu a jeho manželku oficiálně přivítal králův nejstarší syn a dědic, princ William s manželkou Kate v hotelu v centru Londýna, čímž zahájili jeho dvoudenní návštěvu.
„Ukrajina a Británie jsou nejsilnějšími spojenci od prvních dnů války. Při dnešním setkání jsme probrali ty nejdůležitější záležitosti pro obě země i pro globální bezpečnost,“ uvedl Zelenskyj.
Většinu času na Slovensku bude František vystupovat jako představitel církve. Do prezidentského paláce ale vstoupí nejprve jako hlava Vatikánu. Po skončení oficialit ale návštěva dostane osobní ráz.
„Zdá se, že prezident nijak nereflektuje všechny okolnosti a dál trvá ve své politice vůči Číně, do které investoval značnou část svého politického kapitálu,“ míní sinolog Martin Hála.
Steinmeier u kostela položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty. Památník navštívili v minulosti i rakouský prezident Fischer, britský princ Charles či nynější britský premiér Boris Johnson.
Steinmeier do Národního památníku hrdinů heydrichiády přijde jako první hlava německého státu. Setká se i s prezidentem, premiérem a předsedy sněmovny a Senátu.
Zelenskyj jako hlava státu jezdil na kole do práce v nejvyšším úřadu v oblíbeném televizním seriálu Sluha národa, který podle všeho přispěl k hercově popularitě a k jeho zvolení prezidentem.
Prezident Miloš Zeman nabídl českým krajanům v Srbsku, že v rozhovoru mezi čtyřma očima se srbským prezidentem Alexandrem Vučićem zmíní problém restituce zkonfiskovaného domu České besedy v Bělehradu.
Zeman se ke Kosovu vyjádřil v minulosti několikrát. Například v březnu 2017 při návštěvě Chorvatska řekl, že je pro euroatlantickou integraci na Balkánu, ale bez Kosova.
Polsko, které se Spojenými státy tradičně udržuje úzké diplomatické vztahy, v červenci navrhlo zpřísnění svých standardů ohledně kybernetické bezpečnosti.
Zeman se chce také zúčastnit dvou setkání k připomínkám důležitých historických událostí. Ve Varšavě si 1. září připomene 80. výročí začátku druhé světové války.
Na místo asi sto kilometrů jižně od Budapešti se Zemanem dorazila také zhruba polovina z třiceti českých podnikatelů, kteří prezidenta do Maďarska doprovodili.
Zeman ve svém projevu po konci jednání označil Maďarsko za „obránce evropské kultury“ v migrační krizi a migrační vlnu posledních let přirovnal k „invazi“ Osmanské říše do Evropy.
Ředitel Michal Lukeš obdržel od slovenského prezidenta nejvyšší státní vyznamenání pro cizince – Řád bílého dvojkříže druhé třídy. Kiska zase obdržel od pražského primátora symbolický klíč od Prahy.
Jak prezident Rúhání řekl před odletem, vztahy Iráku s Íránem se nedají srovnat s těmi, jaké Bagdád má se Spojenými státy, které označil za okupační mocnost nenáviděnou v celém regionu.