HateFree Culture jsem neukončil, byl časově omezený, tvrdí Chvojka. Premiér chce vysvětlení
Ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD popřel, že by chtěl cíleně rušit projekt Hatefree. Ten bojuje mimo jiné proti projevům rasové nesnášenlivosti. Chvojka tvrdí, že bylo od začátku jasné, že je projekt časově omezený a v dubnu musí skončit kvůli dočerpání peněz.
Projekt HateFree Culture financovaný z norských fondů skončí v dubnu v každém případě, protože byl časově omezený, tvrdí ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). Pokračovat ale bude až do konce roku.
„Projekt končí na konci dubna s tím, že do konce roku musí ještě pokračovat kvůli udržitelnosti. Kdyby nepokračoval, tak bychom museli vrátit peníze zpátky do norských fondů. Nicméně, od konce dubna do začátku příštího roku máme čas zhodnotit, jestli byl projekt úspěšný, jestli lze pokračovat v projektu nebo uděláme nějaký nový,“ řekl Chvojka Českému rozhlasu.
HateFree Culture další peníze nedostane, dostala se do slepé uličky, řekl Chvojka
Číst článek
Ministr se v úterý sešel s koordinátorem projektu Lukášem Houdkem, který se dozvěděl o konci projektu v pondělí z médií. „Závěrem jednání s panem ministrem je, že projekt financovaný z takzvaných norských fondů logicky končí na konci dubna. V horizontu dvou týdnů se ale znovu sejdeme a budeme mluvit o podobě jeho udržitelnosti," napsal v SMS Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Houdek.
Do kampaně jsou zapojené i zahraniční ambasády
Podle Houdka je kampaň oblíbená například kvůli HateFree Zónám, což jsou místa se symbolickou nálepkou, které odsuzují rasovou nesnášenlivost. Vedle kaváren a firem jsou to často také instituce.
„Patří mezi ně i větší, důležité instituce, jako jsou třeba ambasády, německá, francouzská, norská, je tam Nová scéna Národního divadla a ministerstvo spravedlnosti. Pak tam máme různé konzervatoře, fakulty nebo školy, jak základní, tak gymnázia. Je to opravdu široké spektrum a s některými z nich spolupracujeme velice aktivně, což je samozřejmě záměr,“ řekl Houdek. Dál se už ale k celé situaci vyjadřovat nechce.
Konec projektu, který bojuje proti rasové nesnášenlivosti, kritizoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který bude po Chvojkovi požadovat vysvětlení. Chvojkův předchůdce Jiří Dienstbier (ČSSD) doufá, že na HateFree Cultures naváže jiný projekt. „Bylo by nešťastné, kdyby na projekt nic nenavazovalo. Myslím si, že by vláda měla usilovat o toleranci ve společnosti a čelit jakémukoliv násilí z nenávisti, netoleranci, šíření poplašných nebo lživých zpráv, které zasahují do celých skupin obyvatelstva," řekl Dienstbier.
Celý projekt odstartoval před třemi lety s cílem bojovat proti rasové nesnášenlivosti ve společnosti. Doprovázely ho také negativní reakce. Například pět mladíků loni v dubnu posprejovalo nacistickými symboly místa s nálepkami HateFree v Praze. Policie je kvůli tomu obvinila z trestných činů poškození cizí věci a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jim hrozí až tři roky vězení.