Heger a Drábek ladí postup přesunu lůžek z nemocnic do zařízení pro následnou péči
Míň lůžek pro akutní případy, za to ale víc míst pro lidi, kteří potřebují dlouhodobou péči. To má být výsledkem společného snažení ministrů zdravotnictví a práce a sociálních věcí. Dnes podepsali memorandum o propojení zdravotnických a sociálních služeb. Díky tomu mají pacienti získat lepší péči a systém ušetřit.
Zatím je údajně až třicet procent lidí v nemocnicích, protože pro ně není místo v ústavech sociální péče. A tamní klienti zase naopak často nenajdou volné lůžko ve zdravotnickém zařízení, které by potřebovali.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger uvedl, že by se mělo seškrtat zhruba 6200 akutních lůžek. „První odhady jsou na úrovni přímo řízených organizací, hlavně fakultních nemocnic. Je to asi 10 procent akutních lůžek dolů, z toho asi polovina by se mohla převést na lůžka následná, doléčovací,“ přiblížil.
Hosty Ozvěn dne byli poslanec za ODS a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr a předsedkyně Asociace nemocnic, ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň, Jaroslava Kunová.
Jak v Ozvěnách dne uvedl poslanec za ODS a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, problém se ale nevyřeší pouze tím, že se jeden počet lůžek sníží a druhý počet lůžek vytvoří. „Problém má i druhou stránku a tou je financování lůžek,“ řekl.
Podle něj je totiž velký rozdíl mezi financováním zdravotnických a sociálních lůžek. „Pokud nenajdeme efektivnější model, tak budeme velmi těžko prosazovat změnu struktury celkové péče,“ dodal.
Nemocničních lůžek je dostatek
Nebezpečí, že by mohla zaniknout akutní lůžka, která jsou potřebná, se Šnajdr prý neobává. „Jsem přesvědčen, že jsou česká zdravotnická zařízení, speciálně lůžková, naddimenzována. Spíš se bojím toho, abychom se nenechali zastrašit logickými protireakcemi, a toho, že politická rizika opět budou vítězit. Ale jsem optimista,“ řekl.
Že je v Česku dostatek nemocničních zařízení hospitalizačního typu, si myslí také předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová. „Existují i nemocnice, které stěží získávají klientelu a lékaři pak nemají výkony, za které pojišťovny platí. Pak se ta zařízení dostávají do ekonomických problémů,“ uvedla.
Dodala, že s redukcí lůžek souhlasí. Podle ní by ale k tomu nemělo dojít aritmetickým či procentním systémem. Zhodnotit by se mělo například to, že některé nemocnice už restrukturalizaci provedly. „Hodnotit by se také měl zájem o nemocnici ze strany pacientů. Dalším hlediskem by měl být počet výkonů v určité odbornosti,“ uvedla.