Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Hladiny řek dál zvolna klesají

Vzedmuté hladiny řek začínají po týdnu postupně klesat. Další očekávané srážky by většinou neměly jejich stav výrazně ovlivnit. Na Moravě by se však mohly zvednout horské toky. Největší problémy jsou v současnosti na dolních tocích řek. Hladina klesá také na Labi v Ústí. Ve čtvrtek by měl ústecký vodočet ukazovat 850 centimetrů. Kdy ale klesne na svoji obvyklou úroveň, se zatím přesně určit nedá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavená Přístavní ulice

Zaplavená Přístavní ulice | Zdroj: ČTK

Střekovská zdymadla v podvečer hlásila 859 centimetrů. Pokud bude Labe přijatelným tempem klesat dál, a to by podle prognóz mělo, bude se ústecký magistrát snažit během noci na čtvrtek zprovoznit dosud uzavřený Mariánský most. To výrazně odlehčí dopravě v centru a na objízdných trasách. Pod viaduktem u Benešova mostu byl dnes zprovozněn i druhý jízdní pruh, takže v zítřejší dopravní špičce by už na Střekově neměla vzniknout dopravní zácpa.

Radnice příslušných městských obvodů - tedy Střekova a Neštěmic - už shromažďují požadavky zatopených na sanační prostředky a techniku. Největší zájem je o ponorná čerpadla, vysoušeče, čistící a hygienické prostředky. Statici ale varují, aby lidé vodu ze zatopených sklepů před úplným opadnutím hladiny v žádném případě nečerpali. Mohlo by totiž dojít k porušení statiky domu.

V Novosedlech na Břeclavsku, které ohrožuje velká voda z Dyje, se také situace uklidňuje. Hladina obrovského jezera poblíž vesnice stoupá už jen velmi pomalu. "Množství vody, které natéká, už se nám daří odčerpávat a vypouštět zpět do Dyje," říká starosta František Trefilík. Evakuaci obyvatel tak zatím nebylo nutné vyhlásit.

Na rakouské straně dnes starosta zjistil, kde je tam protržená hráz, která stoupající jezero způsobuje. Průtok vody tam ale údajně není dostatečně velký na to, aby vesnici zaplavil. Situace by se tak zhoršila jen tehdy, pokud by začalo opravdu vydatně pršet.

V povodí Vltavy přetrvává stav ohrožení na Nežárce a Lužnici, ale i tam voda pomalu klesá, stejně jako v Praze, kde je nyní Vltava hluboko pod hranicí ohrožení.

Letošní povodně mají už osmou oběť. Několik kilometrů od Kraslic v řece Svatavě dnes našli šestiletého chlapce pohřešovaného od neděle. Tehdy se ztratil poté, co si hrál s kamarády na břehu Kamenného potoka, který se vlévá do rozvodněné řeky Svatavy.

V Dolním Rakousku se situace dramaticky zhoršuje

Hasičům a vojákům se stále nedaří zastavit příliv vody z řeky Moravy. Některé domy jsou zatopené až po střechu. Zaplaveno je už na 400 budov, některým hrozí zřícení. Na 1200 lidí je bez vlastní střechy nad hlavou. Celodenní pátrání po dvou mužích, kteří jsou už dva dny nezvěstní, je zatím bezvýsledné. Evakuovat museli dalších 40 lidí v obci Stillfried-Grub, protože se tam protrhla hráz.

Zatímco na jednom konci zatopeného území se situace poněkud stabilizovala, na druhém se dramaticky zhoršuje a stoupá nebezpečí protržení dalších hrází na březích Moravy. Odborníci se ještě večer rozhodli preventivně evakuovat všechny obyvatele vesničky Zwerndorf. Chtějí je ušetřit nočního poplachu. Obávají se totiž dalšího protržení hráze. Nejenže je značně narušená masou vody, ale navíc to vypadá, že bude v noci ještě pršet.

V obci Dürnkrut stoupá hladina vody. Hasiči spolu s vojáky a obyvateli ukládají pytle s pískem ke vchodům do domů, vjezdům do garáží a všude tam, kde by mohla voda nejrychleji proniknout.

Marie Woodhamsová, Marika Táborská, Gabriela Grmolcová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme