Hlavním tématem deníků jsou povodně
Aktuální povodňové zpravodajství přinášejí všechny deníky. Soudy podle Lidových novin neodškodňují přehmaty policie na nevinných lidech. Hospodářské noviny zjistily, že až polovina projektů českých podniků je ve skluzu. Mladá fronta Dnes píše o hledačích talentů. Přípravy obchodníků na Velikonoce přibližuje Právo.
První stránky všech deníků zaplňuje povodňové zpravodajství. Právo a Lidové noviny popisují i negativní reakce lidí. V Praze na Janáčkově nábřeží se pokusili dva mladíci rozebrat protipovodňové zábrany. Mnozí lidé evakuovaní z vážně ohrožených oblastí se brání z domovů odejít - podle zkušeností z minulých záplav se obávají rabování.
České soudy neumí podle Lidových novin odškodňovat lidi, kterým policejní přehmat zničil život. Manželé Schwarzerovi mají asi 17 000 cédéček. Policie je chybně považovala za hudební piráty a zařídila jim vazbu. Ani zdravotní problémy a ztráta práce nebyla ale pro soud důvodem k satisfakci, ačkoliv všechny kompakty manželského páru byly originální.
Mezinárodní federace fonografického průmyslu potvrdila, že Schwarzer nikdy přepálená CD disky neprodával. Jediné, co manželé zatím od státu dostali, je 66 000 korun za ušlou mzdu. Proto zažalovali ministerstvo vnitra a chtěli omluvu a každý 600 000 korun. Případ po neúspěchu potáhnou až k ústavnímu nebo evropskému soudu.
Hospodářské noviny upozorňují, že České republice hrozí pokuta od Evropské unie. Příčinou jsou dětské pleny. Ty při vstupu ČR do Unie zůstaly v nižší, pětiprocentní, sazbě DPH. Komise před dvěma lety náš stát vyzvala, aby sazbu DPH u dětských plen zvýšila, ta to neučinila. Zítra Evropská komise rozhodne o tom, zda proti České republice zahájí řízení.
Příčinou sporu je rozdílné znění daňových směrnic. Podle směrnice ve francouzštině, na které staví komise, lze uvalit nižší sazby DPH jen na pleny pro staré lidi. Podle anglického znění téže směrnice na všechny druhy plen. Může tak dojít k situaci, že pleny pro nemocné dospělé budou levnější než pleny pro děti, ač se jedná o prakticky shodné výrobky. S tím nesouhlasí ani zástupci Polska či Portugalska. Těmto zemím hrozí obdobný proces jako České republice.
O české manažery se perou lovci talentů. Mladá fronta Dnes konstatuje, že profese hledačů talentů je zahalená rouškou diskrétnosti a oni sami se svými úlovky pochlubí, jen když chtějí nalákat nové klienty. Lovením šéfů se v Česku živí na čtyři desítky firem včetně evropských špiček. I když je český trh relativně malý, stále tady neplatí, že se každý zná s každým. Jinak se kontaktují šéfové firem, jinak se hledají specializovaní manažeři, experti nebo účetní, jejichž jména nejsou známá.
Nad podmínkami podnikání v Česku se zamýšlejí Hospodářské noviny - až polovina projektů je ve skluzu a s vyššími náklady. Pro řízení projektů využívá přitom speciálních projektových manažerů 40 procent firem a téměř polovina z nich má vlastní projektovou kancelář. Průměrné zpoždění a průměrné zdražení se shodně pohybuje okolo pětiny plánovaného času a rozpočtu A to si čeští podnikatelé stěžují na neprůhledné zákony, složité daně, malou konkurenceschopnost domácích podniků a formalismus úřadů. Podle podnikatelů navíc stát nedostatečně zajišťuje podmínky pro zaměstnanost.
Spotřebitelé se ještě nevzpamatovali z předvánoční nákupní horečky a povánočních slev a v regálech obchodů už plně dominují symboly Velikonoc. Deník Právo podotýká, že přestože objemy velikonočních tržeb nikdy nedosahují tak závratné výše jako o Vánocích, žádný z obchodních řetězců si příležitost k nalákání koupěchtivých zákazníků nenechá ujít. S Velikonocemi pravidelně stoupá prodej vajec, především s bílou skořápkou a také dekorace do bytů a čerstvých květin na slavnostní stůl.