HN: Úředníci zjistili, jak přelstít zákon o veřejných zakázkách
Hospodářské noviny se na titulní straně věnují tématu problematických veřejných zakázek. Podle listu přišli úředníci na další způsob, jak přelstít zákon - místo otevřené soutěže zakázku nezveřejní a sami rozhodnou, komu a za kolik ji přidělí. Jak uvádí organizace Transparency International, takovýmto způsobem se rozdělí více než 20 procent všech zakázek.
David Ondráčka z Transparency International Hospodářským novinám řekl, že úřady si tímto postupem ušetří práci, zároveň se ale otevírá prostor pro korupci. Nejčastěji podle něho obcházejí zákon firmy vlastněné kraji a městy. Nekalý způsob zadávání veřejných zakázek podle listu dokládají i pokuty udělené Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.
Za to, že se zadavatelé nesnažili najít nejlevnější firmu, ale dopředu si vybrali vítěze a konkurenci ani neoslovili, rozdal úřad jen letos jedenáct pokut. Ta nejvyšší byla pětimiliónová a dostal ji tento týden státní podnik v likvidaci Moravské naftové doly, informují Hospodářské noviny.
Podle Mladé fronty Dnes panuje anarchie při udělování značek kvality pro různé druhy zboží. Neexistují prý závazné podmínky, které by mělo kvalitní zboží splňovat. Jako příklad mohou sloužit jogurty pro děti, na jejichž hodnocení se neshodnou ani odborníci. Zmatek a nejednotnost pravidel připustil i hlavní hygienik Michael Vít.
Podle něho ale svítá na lepší časy. Evropská unie už připravuje směrnici, podle které se budou měnit i zákony v Česku. Zůstalo by zde pak jen několik organizací, které budou mít právo pečetě kvality a další doporučující známky vydávat. Nové zákony také budou výrobcům přísněji nařizovat, co musí jejich zboží splňovat, aby razítko získali.
V současné době se za známky kvality draze platí, a proto podle listu nemohou být považovány za nezávislé osvědčení kvality. Prezident České stomatologické komory Mladé frontě Dnes řekl, že za užívání pečetě jeho organizace se platí 50 000 korun. Podle listu se ale v byznysu kolem udělování certifikátů točí daleko více peněz.
S tématem z oblasti školství přicházejí Lidové noviny, píšou, že vysoké školy v Česku podle všeho přijdou o peníze z Evropské unie, které měly přitéct v rámci programu Výzkum a vývoj pro inovace. Podle listu se tak naplnily nejhorší obavy rektorů a vědců. Zástupci Evropské komise dali totiž ve středu českému vládnímu vyjednávacímu týmu najevo, že tento program je nepřipravený a nestihne se dopracovat do poloviny října, kdy se měl schvalovat.
V praxi to znamená, že se školy už nebudou moci o peníze letos přihlásit. Přípravu programu má na starosti ministerstvo školství a ministryně Dana Kuchtová podle Lidových novin zažívá černý týden. Brusel kvůli její chybě totiž v úterý zastavil schvalování jiného programu, přes který má do Česka přitéct 50 miliard korun.
Rektor Technické univerzity v Liberci Vojtěch Konopa mluví o nepředstavitelném selhání vlády, jeho škola prý byla připravena na spuštění projektů, má už vykoupené pozemky a čeká na vypsání soutěže. Vše se podle něho zdrží o rok, citují Lidové noviny.
Neoblíbené botičky za špatné parkování se možná stanou minulostí, píše Právo. Vyplývá to z návrhu novely zákona o obecní policii, který předkládá ministerstvo vnitra. Podle jeho úředníků se botičky, v policejní terminologii "technické prostředky k zabránění odjezdu vozidla", míjejí svým účinkem. Většina hříšníků prý strážníkům tvrdí, že na zákaz auto zaparkoval někdo jiný, případně se vymluví na osobu blízkou.
Sami strážníci však říkají, že jde stále o účinnou zbraň proti nesprávnému parkování a s rušením botiček nesouhlasí. Podle náměstka ministra vnitra Jaroslava Salivara se nyní mluví jen o předběžném návrhu, který je teprve ve vnitroresortním připomínkovém řízení a může se ještě podstatně změnit. Konečná verze novely zákona o obecní policii by měla být hotova do konce roku, doplňuje Právo.