Hodnocení české onkologie zhoršila rozdílná statistika
Podle zprávy o stavu českého zdravotnictví stále zdejší onkologie zaostává za pracovišti na západ od nás. V posledních letech se ale situace viditelně zlepšuje. O aktuálním stavu, kvalitě a dostupnosti této péče také informovali zástupci České onkologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Podle nich je kvalita srovnatelná.
"Závěry jsou jednoznačné. Nezaostáváme a jsme v péči o onkologicky nemocné na úrovni starých zemí Evropské unie. Nemůžeme samozřejmě zaručit každého pacienta, protože musí dojít včas a na správné místo. Podle našich statistik je péče srovnatelná," uvádí Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
O stavu české onkologie mluvil v poledních Ozvěnách dne Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Podle něj došlo při srovnávání péče k nepřesnosti, která způsobila nesprávné vyhodnocení: "Západní státy ve svých statistikách nerozlišují nádory podle stádií. Dochází ke smíchání stadia 1, kdy jsou všichni vyléčeni, se stádiem 4, kdy se nevyléčí nikdo. A protože Česká republika má speciálně v oblasti rakoviny tlustého střeva obrovské množství pacientů ve čtvrtém stádiu, tak potom je statistika tímto způsobem zkreslena. Když rozdělíme pacienty podle stádií, tak máme zcela srovnatelné výsledky."
Ve zprávě o stavu českého zdravotnictví zazněla také výtka, že čeští onkologové častěji než jejich západní kolegové léčí nádory chemoterapií, spíš než cíleným ozařováním. I toto ale Vorlíček odmítá. Podle něj k tomu docházelo hlavně v minulosti: "I v této oblasti za poslední čtyři roky nastal obrovský skok a je to srovnatelné se západní Evropou."
Problém je ve špatné komunikaci
Hlavním problémem, který způsoboval nadužívání chemoterapií, byla podle předsedy onkologické společnosti špatná komunikace mezi jednotlivými nemocnicemi: "V minulosti to bylo tak, že se onkologie dělala ve 206 českých nemocnicích, všude stejně a nepříliš dobře. Se vznikem center, která jsou pro nejdražší a nejsložitější léčbu, se ale stav výrazně vylepšil."
Vorlíček zároveň přiznává, že komunikace ještě nefunguje ideálně. Doufá ale, že se bude i nadále zlepšovat. V současnosti je v České republice třináct specializovaných onkologických center. Podle České lékařské komory ale došlo se změnou v jejich síti ke ztížení jejich dostupnosti.
Podle Vorlíčka je možné, že někde dojde k návalu pacientů, ale odmítá, že by došlo ke zhoršení péče: "Kdybychom nechali onkologii bez center, rozdělenou do 206 českých nemocnic, tak by pacienti v současné době nedosáhli na léčbu, kterou mají."