„Přístroj jel celých 15 let na plný dvousměnný provoz. Řádově se jedná o 600 až 700 pacientů za rok,“ vypočítává přednosta ostravské onkologické kliniky Jakub Cvek.
Ve věku 87 let zemřel v pátek 20. září významný hematolog a onkolog, pedagog, bývalý prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Pavel Klener. Působil jako první ministr zdravotnictví po roce 1989.
Vdova a rodina po tragicky zesnulém miliardáři se letos staly stoprocentními vlastníky skupiny PPF. Renáta Kellnerová také darovala půl miliardy na vybudování výzkumného onkologického centra.
Na republikovém šampionátu v boxu v Ostravě získala stříbrnou medaili Natálie Poledníková. Její sestra Klára, která má za sebou silný příběh a vyléčila se z rakoviny, jí fandila z tribuny.
„Doktor Lischke nám klidným hlasem nabídl další možnosti. Teprve po odchodu syna jsme zjistili, že šance byla nulová. Ale my jsme díky tomu přežili,“ shodují se manželé z Úsměvu nejen pro Kryštofa.
„Vždy, když o projektu mluvím, tak se do publika zeptám, kdo má někoho blízkého, kdo si onkologickou léčbou prochází, či prošel. Přihlásí se většinou třeba 90 procent lidí. To je hodně,“ poukazuje.
„Při dvanácti lidech z Motola točit ještě zubní pohotovost skoro nejde. Nemáme problém poskytnout plně vybavenou ambulanci, pokud magistrát sežene zubaře a sestru,“ navrhuje Ludvík v pořadu K věci.
Protinádorová látka MitoTam z dílny českého vědce Jiřího Neužila je bezpečná a účinkuje proti nádorům ledvin. To je výsledek první fáze klinické studie.
Je Světový den dětské onkologie. Lékaři při něm představují moderní způsoby léčby. I díky nim se v Česku podle Národního onkologického registru uzdraví až 85 procent dětských pacientů.
Mamografie má výhodu, že ve srovnání s ultrazvukovým vyšetřením je schopna diagnostikovat onemocnění ještě v ranější fázi, uvedl ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny Aleksi Šedo.
Před necelými deseti lety si nechala herečka Angelina Jolie odstranit ňadra a vaječníky. Dnes ji následují tisíce žen, kterým kvůli genetické mutaci BRCA 1 a 2 hrozí, že už v mládí onemocní rakovinou
V Česku vyvíjený lék na rakovinu například plic nebo kůže dostal v další fázi studií první pacient. Podali ho lékaři v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) uvedl, že budou posílená i další centra po republice. „Priorita není jeden barák někde, ale kvalitní dostupná onkologická péče pro všechny občany.“
Víme, že i mnohokrát za den se v našem těle vytvoří buňky, které jsou potenciálně rakovinné, ale nikdy z nich nádor nevznikne, protože náš imunitní systém je prostě zabije, uvedl Galluzzi v rozhovoru.
Statisíce „onkologických“ brožur, ve kterých mimo předních českých lékařů figuroval také premiér Andrej Babiš (ANO), leží ve skladech. Brožury za 7 milionů pojišťovna VZP rozdá pouze zájemcům.
Několik členů správní rady VZP kritizuje ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli dopisu, v němž pojišťovny tlačil k vydání brožury zaměřené na onkologickou prevenci.
Po asi hodinové diskusi většina radních hlasovala pro to, aby byl materiál z jednání stažen. Podle kritiků medicína není politika a fotky politiků tam nepatří.
Tržby v gastronomii se vrací na úroveň před pandemií koronaviru, naopak nočním klubům se kvůli omezením i nadále nedaří. Uvádí to pondělní Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Tato nová metoda spočívá především v tom, že se zvětší dávka ozáření na jedno sezení, kterou může pacient dostat. „Jsme tak schopni radioterapii zkrátit třeba jen na týden,“ upozorňuje Miroslav Hodek.
Premiér Babiš spolu s ministrem zdravotnictví Vojtěchem a ředitelem Fakultní nemocnice na pražských Vinohradech Arenbergerem plánují stavbu onkologického centra za sedm miliard korun.
Česko v Evropě patří k zemím s nadprůměrným výskytem onkologických onemocnění. Dobrá zpráva je, že se úspěšnost léčby mnoha z nich zvyšuje. Podstatně se zlepšila prognóza i u nejtěžších diagnóz.
Pokud přístroj onkologie nezíská, budou muset pacienti dojíždět do Plzně nebo Chomutova. Pro některé pacienty je ale doprava velmi složitá. Pacientů s nádorovými onemocněními přitom v regionu přibývá.
Pacienti by podle šéfa občanského spolku Onkomaják Tomáše Krubera měli mít možnost vybrat si, kde se budou s rakovinou léčit, a to na základě statistických dat o kvalitě péče v konkrétních zařízeních.