‚Potřebu komentáře necítím.‘ Kmoníček odmítl reagovat na Zemanovu kritiku
Velvyslanec v USA Hynek Kmoníček měl vždy k prezidentovi Miloši Zemanovi velmi blízko. Přesto má Zeman vážný důvod být s jeho prací nespokojený. Kmoníčkovi se za dva roky nepodařilo domluvit setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, po kterém česká hlava státu touží. Zeman za to ve středu Kmoníčka před všemi velvyslanci kritizoval. A Kmoníčkova reakce? Bez komentáře, odpověděl serveru iROZHLAS.cz na sérii dotazů.
Prezident Miloš Zeman ve středu před všemi velvyslanci, kteří se sjeli do Prahy, jednoho z nich zkritizoval.
Prezident Zeman podpořil misi NATO v Afghánistánu a opět promluvil o ‚vyhubení novinářů‘
Číst článek
„Hynkovi Kmoníčkovi se stále nepodařilo dosáhnout setkání s Trumpem, ale ne každý je tak schopný velvyslanec jako Eva Filipi v Damašku, že ano,“ pochválil naopak českou ambasadorku v Sýrii.
Server iROZHLAS.cz pak žádal Kmoníčka o reakci. „Děkuji za nabídku, ale za sebe potřebu komentáře necítím,“ napsal redakci.
Odmítl také odpovědět, zda s prezidentem o situaci už mluvil nebo proč se nedaří návštěvu v Bílém domě domluvit. „Vše již bylo zodpovězeno,“ uvedl a odkázal na svá dřívější vyjádření v médiích. „Nad tento rámec již není co dodat, to by bylo více než nudné opakování.“
Bez odpovědi nechal Kmoníček rovněž dotaz, zda se kvůli svému neúspěchu nebojí, že prezident Zeman bude usilovat o jeho odstranění z čela washingtonského velvyslanectví.
Staří přátelé
Zkušený diplomat Kmoníček se přitom zná se Zemanem už dlouhou dobu, ještě z devadesátých let, kdy pracoval jako náměstek ministra zahraničí Jana Kavana z ČSSD v Zemanově vládě. A tehdejšího premiéra doprovázel na některých zahraničních cestách.
Hradní kancléř Vratislav Mynář je pak před pěti lety označil za staré přátele. Po příchodu Zemana na Hrad působil Kmoníček jako ředitel zahraničního odboru. A za jeho prezidentování se stal také velvyslancem ve Spojených státech, o což dlouho usiloval.
Zeman se vyfotil s Trumpem. Jeho proslov v OSN přirovnal ke známkování neposlušných žáků
Číst článek
Jedním z hlavních úkolů pak bylo domluvit setkání Zemana s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který už v prosinci 2016 pozval telefonicky českou hlavu státu do Bílého domu. Ani po téměř dvou letech se ale návštěva neuskutečnila.
Prvním Čechem, který se tak v Bílém domě s Trumpem sešel, byl právě Kmoníček. Prezident Zeman má tak zatím jako řada dalších státníků fotografii s americkým prezidentem, kterou si loni na podzim přivezl z New Yorku. A omluvný dopis od Trumpa, že se schůzka neuskutečnila, který ale veřejnost nikdy neviděla. A místo s Trumpem jednal Zeman před pár dny s americkým velvyslancem v Praze Stephenem Kingem.
Do Bílého domu se už přitom dostala řada státníků z celého světa, mimo jiné prezidenti Rumunska a Lotyšska nebo prezidentky Estonska a Litvy. Brzy k nim přibude také polský prezident Andrzej Duda, jehož návštěva je plánována na 18. září.
Zemanova nová naděje?
Zemanovi nyní ale opět svitla nová naděje. „State Department (ministerstvo zahraničí) v této chvíli intenzivně pracuje s Bílým domem na realizaci – a teď ocituju – ‚návštěvy vyšší než ministerské‘,“ prohlásil ve středečních Událostech, komentářích Kmoníček.
Zeman je pro Trumpa nezajímavý. Havla by určitě přijal, tvrdí Cyril Svoboda
Číst článek
Americký prezident by ale mohl přijmout jak českého prezidenta Miloše Zemana, tak premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Žádné další podrobnosti k tomu Kmoníček neuvedl a odmítl také prozradit, kdy by k návštěvě mohlo dojít.
„Nemůžeme ani naznačovat. Kdybych se toho dopustil a prezident Trump – který je znám svojí nepředvídaností a tuto vlastnost na sobě miluje nejvíce – si s tím začal jakkoli hrát, dostali bychom se do stejné smyčky, kde jsme byli,“ podotkl Kmoníček.
A dodal, že lepší prostor pro vyjednávání nám dává vláda s důvěrou a uzavřený případ údajného hackera Jevgenije Nikulina, kterého Česko vydalo do USA. Prezident Zeman přitom podle někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z ANO opakovaně lobboval za Nikulinovo vydání do Ruska.