Zásah na Vrchním soudu v Praze: kdo je soudce Ivan Elischer, kterého zadrželi detektivové?
Soudce Ivana Elischera si lidé nejspíš vybaví z případu vraždy pětiletého chlapce na severu Čech, v němž rozdal dva výjimečné tresty. Když Elischer v roce 2013 přešel na pražský vrchní soud, řešil víceméně mediálně méně sledované kauzy. Server iROZHLAS.cz přináší profil soudce, kterého zadrželi detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Osmapadesátiletý Ivan Elischer v minulosti působil například jako státní zástupce u Vrchního soudu v Olomouci. Předsedal také trestnímu senátu Krajského soudu v Ústí nad Labem.
Policie stíhá soudce Elischera kvůli přijetí úplatku. Obvinila ho i ze dvou dalších trestných činů
Číst článek
Coby tamní soudce rozhodoval například v kauze vraždy pětiletého chlapce z prosince 2007. V mediálně ostře sledovaném případu stála tehdy před soudem matka dítěte spolu se svým druhem. Ten se u soudu podle serveru iDnes.cz přiznal k dušení dítěte. Kdo chlapce pobodal, se ale obžalovaní neshodli. Dítěti navíc vpíchli injekci se vzduchem. Když toto selhalo, chlapce pobodali.
„Byla to ona (matka dítěte), kdo byla vedena tou touhou pomstít se, takže ona měla ten motiv daleko silnější než obžalovaný,“ popsal tehdy soudce Elischer, proč se přiklonil k verzi, že dítě bodala právě jeho matka (více si můžete přečíst ZDE).
Jen se bránil
Elischer nakonec vynesl vysoké tresty: matka dostala 24 let za mřížemi a její přítel za spoluúčast 20 let.
„Nůž, kterým byl malý Honzík bodnutý, aby zemřel, potom dál používali na krájení chleba.“
soudce Ivan Elischer
„Zabila s přítelem svého syna, aby ho nemusela vydat jeho otci. Byla odsouzena k vyššímu trestu, protože byla ve dvojici pachatelů dominantní. I u soudu byla dominantní, nevzdávala se, zdůrazňovala zásadní podíl svého druha na vraždě jejího syna,“ popsal později Elischer.
„U soudu byl defenzivní, jen se bránil. Smířený s tím, že je před soudem, a co může očekávat. Byl závislý na své družce, měl ji stále svým způsobem rád i po vynesení rozsudku,“ popsal v roce 2013 v bilančním rozhovoru pro Liberecký deník.
Podobně řešil Elischer i „největší hospodářskou kauzu devadesátých let na severu Čech“, jak o ní sám hovoří. V září 2008 zprostil obžaloby celkem čtrnáct obviněných v případu nesplacených úvěrů ústecké Universal banky, kteří stáli před soudem pro tunelování. Podle soudu jejich jednání nebylo trestným činem. Odvolací senát se u většiny z nich v listopadu 2010 s tímto rozhodnutím ztotožnil.
Obžalovaní sice podle Elischera z banky vylákali peníze pomocí fiktivních úvěrů, podle něj ale nelze hovořit o úvěrovém podvodu.
„Došlo k řadě pochybení v poskytování úvěrů Universal banky, ale z hlediska trestního práva nebyly tak závažné, jak bylo uvedeno v obžalobě. Drobnější možné delikty byly vzhledem k délce vyšetřování již promlčeny. Jednalo se o problémy s úvěry v letech 1993 až 1995, tedy v době rozsudku před více než deseti lety,“ komentoval to později Elischer pro zmíněný Liberecký deník.
Drogové kauzy
Od prvního ledna 2013 pak Elischer přešel do Prahy coby odvolací soudce vrchního soudu. Tam se stal členem senátu v drogových kauzách, zkušenosti na tyto případy nabral právě na severu Čech.
„Případy vietnamských dealerů drog jsou u soudů v posledních letech stále častější. V drtivé většině jsou dopadeny a odsouzeny jenom takzvané malé ryby. Skuteční organizátoři unikají. Skrývají se v pozadí,“ uvedl v červenci 2017 Elischer na dotaz Děčínského deníku s tím, že výroba a distribuce pervitinu vietnamskými skupinami stoupá.
Zásah na Vrchním soudu v Praze: policie zadržela soudce Elischera
Číst článek
Na pražském vrchním soudu už se ale věnoval mediálně méně exponovaným kauzám. Loni v březnu například odvolací senát zpřísnil trest pro muže, který na diskotéce šířil tekutou extázi. Trest mu byl zpřísněn ze čtyř na pět let.
„Čtyři roky jsou nepřiměřeně mírnou sankcí. Pouze díky včasnému a vysoce kvalifikovanému zásahu rychlé záchranné služby nedošlo k fatálnímu následku,“ citovala tehdy Elischera ČTK.
Elischer je členem běžeckého Athletic Clubu Ústí nad Labem. V roce 2017 zvítězil na Sportovních hrách justice v Kroměříži v běhu na 3000 metrů v kategorii mužů nad 40 let, napsala ČTK.
V hledáčku policie
Elischera v úterý zadrželi detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Od rána také zasahovali v jeho kanceláři, potvrdila server iROZHLAS.cz mluvčí soudu Simona Heranová.
„Můžeme potvrdit, že v jedné kanceláři v budově Vrchního soudu v Praze probíhají úkony trestního řízení,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz zastupující mluvčí vrchního soudu Simona Heranová. Zásah bez dalších podrobností potvrdila i mluvčí dozorujícího Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová a mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Podle trestního řádu může být zadržená osoba v policejní cele nejvýše 48 hodin. Do té doby musí být podán návrh na uvalení vazby nebo musí být propuštěna.
Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce za činy spáchané v souvislosti s výkonem funkce trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v úterý nekomentoval, zda se nějaké podobné rozhodnutí chystá. „V tuto chvíli nemám v této věci žádné sdělení,“ řekl Ovčáček.