Zásah na Vrchním soudu v Praze: policie zadržela soudce Elischera

Policie v úterý ráno zadržela soudce Vrchního soudu v Praze Ivana Elischera, jeho jméno serveru iROZHLAS.cz potvrdila zastupující mluvčí soudu Simona Heranová. Muž na vrchním soudu působí od roku 2013 a specializuje se na drogovou trestnou činnost. Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozoruje ho Městské státní zastupitelství v Praze.

Praha (Aktualizováno: 10:45 13. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie 13. března 2018 zadržela soudce Ivana Elischera (druhý zleva), který na pražském vrchním osudu působí od roku 2013. Na snímku z 5. září 2008 je soudce Elischer u ústeckého soudu při líčení k případu vraždy pětiletého Jana Rokose.

Policie 13. března 2018 zadržela soudce Ivana Elischera (druhý zleva), který na pražském vrchním osudu působí od roku 2013. Na snímku z 5. září 2008 je soudce Elischer u ústeckého soudu při líčení k případu vraždy pětiletého Jana Rokose. | Foto: Miroslav Rada | Zdroj: ČTK

„Můžeme potvrdit, že v jedné kanceláři v budově Vrchního soudu v Praze probíhají úkony trestního řízení,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz zastupující mluvčí vrchního soudu Simona Heranová.

O obvinění soudce zatím informována nebyla. Policie na soud přišla kolem osmé hodiny ráno.

Zásah na Vrchním soudu v Praze: kdo je soudce Ivan Elischer, kterého zadrželi detektivové?

Číst článek

Informaci o zadržení soudce serveru potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej, mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová a mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Všichni odmítli k případu sdělit bližší informace. 

„Mohu potvrdit pouze tu informaci, že byl zadržen soudce Vrchního soudu v Praze. V tuto chvíli nebudeme sdělovat žádné bližší informace, neboť probíhají úkony (trestního řízení),“ odpověděla na dotaz Zenklová.

Ivan Elischer se specializuje na řešení závažných drogových kauz. V minulosti působil také na ústeckém krajském soudu.

V policejní cele nejvýš 48 hodin

Podle trestního řádu může být zadržená osoba v policejní cele nejvýše 48 hodin. Do té doby musí být podán návrh na uvalení vazby nebo musí být propuštěna.

Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce za činy spáchané v souvislosti s výkonem funkce trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v úterý nekomentoval, zda se nějaké podobné rozhodnutí chystá. „V tuto chvíli nemám v této věci žádné sdělení,“ řekl Ovčáček.

Orgán, který stíhání proti soudci zahájí, o tom musí vyrozumět ministerstvo spravedlnosti a předsedu příslušného soudu. Obviněného soudce může ministr spravedlnosti dočasně zprostit výkonu funkce, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po dobu dočasného zproštění pobírá soudce polovinu svého platu.

V minulosti čelil trestnímu stíhání jiný soudce pražského vrchního soudu Zdeněk Sovák. Policie ho vinila z opisování odborných textů, které společně s dalšími dvěma stíhanými publikovali pod svými jmény. Sovák se však s poškozenými kolegy dohodl na mimosoudním vyrovnání a trestní stíhání za porušování autorských práv a za podvod bylo zastaveno. Soudce se hájil tím, že nešlo o úmyslné opisování, ale nešťastnou událost.

Hana Mazancová, dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme