Jan Fischer chce do středy znát původ darů, kterými zaplatil dluhy z kampaně
Tlak na odstoupení ministra financí Jana Fischera sílí. Kritizovaný je hlavně bleskově splacený pětimilionový dluh z prezidentské kampaně, jehož část zaplatil sponzor Ladislav Dráb v hotovosti. Nový ministr financí dnes prohlásil, že bude od svých sponzorů chtít doložit původ jejich peněz.
Způsob, jakým Jan Fischer uhradil dluhy z prezidentské kampaně, se nelíbí jak na pravé, tak na levé straně politického spektra. Fischer bude muset ještě před hlasováním o důvěře Rusnokově vládě vysvětlit, jak a od koho se k němu peníze na doplacení dluhu dostaly. Už k tomu udělal první krok.
„Ministr financí Jan Fischer vyzval pana Ladislava Drába, aby doložil původ daru, který mu v hotovosti vložil na transparentní účet prezidentské kampaně. Pokud panové Dráb a Havlík ve stanoveném termínu nedoloží požadované, ministr financí jim jejich finanční dary vrátí a chybějící peníze na transparentním účtu uhradí z vlastních prostředků,“ uvedl Fischerův mluvčí Ondřej Šrámek.
O pozici Jana Fischera v souvislosti s bleskovým uhrazením jeho dluhů mluvili ve vysílání Radiožurnálu místopředseda PS a ČSSD Lubomír Zaorálek a komentátor ČRo Petr Nováček
Pro strany bývalé vládní koalice je nepřijatelná celá Rusnokova vláda, ne jen jeden její ministr. Vidí to tak ODS, strana LIDEM i TOP 09. Místopředseda TOP 09 a předchůdce Jana Fischera na postu ministra financí Miroslav Kalousek se ale vyjádřil k tomu, že část dluhu přinesl sponzor Jana Fischera Ladislav Dráb do banky v hotovosti. Použil k tomu termín ze slovníku finančně analytického útvaru ministerstva financí.
„Ten slovník má svůj půvab. Například, že některé operace vykazují nějaké znaky. Tak pokud někdo - kdokoli - přinese do banky takovouto částku v hotovosti a složí ji v tento prospěch, tak by se jistě, pokud by se tím finančně analytický útvar zabýval, tak by se jistě v dokumentaci té první, původní pozornosti objevila věta, že tato operace nese znaky praní špinavých peněz.“
„Čímž samozřejmě nikde není řečeno, že to tak musí být nezbytně. Ale ty znaky to nese a pak je potřeba to prošetřit,“ tvrdí Kalousek.
O situaci kolem splacení Fischerových dluhů mluvili ve Stalo se dnes místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá a politolog Jiří Pehe
Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek si myslí, že okolnosti splacení Fischerova dluhu na demisi jsou. Jinak se ve svém názoru od Miroslava Kalouska neliší.
„Je přece nepřípustné, aby ministrovi financí někdo nosil peníze v tašce. Mně to připadá neuvěřitelné. Pan Fischer byl předsedou vlády, takže ví, co je finančně analytický útvar. Ví, že jako ministr financí bude dozírat na tuto složku, která kontroluje toky peněz, bojuje proti praní špinavých peněz.“
„A on na samém začátku svého působení na financích zavdává podezření, že jsou použity špinavé peníze na zaplacení jeho volební kampaně. Takže samozřejmě volání po jeho odvolání je více než legitimní,“ říká Mládek.
Kdokoli by byl lepší než Kalousek, opravil se Babák. Původní výrok prý rasistický stejně nebyl
Číst článek
Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek nechápe, že situace kolem ministra Fischera, kterou sám považuje za neobhajitelnou, nevadí premiéru Rusnokovi a jeho vládě. „Všichni se tváří, jako že se nic neděje.“ Zaorálek podle svých slov vládu s Janem Fischerem nepodpoří.
Na vyřešení celé kauzy čekají před hlasováním o důvěře vládě i poslanci Věcí veřejných. O vysvětlení stojí i komunisté. Jak to bylo, by jim ale neměl říct Jan Fischer, ale premiér Jiří Rusnok. „Já předpokládám, že až přijde pan premiér Rusnok jednat s naší frakcí v Poslanecké sněmovně, tak budeme požadovat i jeho stanovisko,“ potvrdila místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá.
Povídání to zřejmě bude delší a možná se v něm objeví jméno dalšího ministra. Členem dozorčí rady firmy Fischerova sponzora Ladislava Drába byl totiž donedávna ministr vnitra Martin Pecina.
Komentátor ČRo: Fischerova poškozená pověst
Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček je skeptický k možnosti, že by se Fischerovi mohlo podařit pochybnosti kolem vyrovnání dluhů z prezidentské kampaně rozptýlit. „Politická pověst pana Fischera je do té míry poškozená, že se nedá dost dobře napravit,“ domnívá se Nováček.
Politolog a komentátor Jiří Pehe si myslí, že Fischerovo angažmá na ministerstvu financí bude pro řadu poslanců ČSSD záminkou k tomu, aby vládu nepodpořili při hlasování o důvěře.
„Myslím si, že celá řada poslanců sociální demokracie v podstatě nechce pro Rusnokovu vládu zvednout ruku, ale těžko by se jim vysvětlovalo, že hlasují proti vládě, která v podstatě asi bude přicházet s levicovým programem. Přítomnost Jana Fischera ovšem řadě z nich asi umožní, aby řekli, že z jakýchsi principiálních důvodů pro tu vládu, pokud tam bude Jan Fischer, hlasovat nemohou,“ domnívá se Pehe.