Vrazi, kteří útočí na děti v nemocnici, jsou odpadem lidstva, vzkázal Kremlu Lipavský po velvyslanci

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) v úterý nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance v České republice Alexandra Zmejevského kvůli pondělnímu ruskému vzdušnému úderu na ukrajinská města. Sdělil to mluvčí úřadu Daniel Drake. Při ruském útoku podle ukrajinských úřadů zahynuly více než čtyři desítky lidí včetně čtyř dětí, téměř dvě stovky osob utrpěly zranění.

Praha (Aktualizováno: 17:18 9. 7. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Lipavský

Jan Lipavský | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ruské velvyslanectví v Praze v úterý v prohlášení odmítlo, že Moskva v pondělí útočila na civilní cíle v Kyjevě, a českou vládu obvinilo z šíření protiruských narativů.

Útok zasáhl dětskou nemocnici, kde se léčí také děti s onkologickými nemocemi. „Vrazi, kteří útočí na děti v nemocnici, jsou odpadem lidstva. Dostal pokyn to v Moskvě vyřídit,“ sdělil Lipavský k předvolání velvyslance. Česko podle diplomacie také usilovalo o to, aby se mohl jeho zástupce k útoku vyjádřit na jednání Rady bezpečnosti OSN, Rusko však vystoupení neumožnilo.

„Hrůzný spektákl neustálé smrti a destrukce způsobený očividnou agresí Ruska včera dosáhl nové temné kapitoly. Cílení na malé, nevinné a nemocné děti hypersonickými raketami je naprosto šokující,“ stálo mimo jiné v připraveném projevu, který české ministerstvo zahraničí poskytlo médiím.

Se Zmejevským na ministerstvu jednal náměstek Jan Marian, Lipavský je v USA. Ruského velvyslance si česká diplomacie předvolává na ministerstvo opakovaně. Například letos v květnu byly důvodem kybernetické útoky na české instituce a kritickou infrastrukturu, v únoru pak úmrtí předáka ruské opozice Alexeje Navalného.

Ruská raketa letěla přímo na dětskou nemocnici v Kyjevě. Nešlo o zbloudilou střelu, míní vojenští experti

Číst článek

„České ministerstvo zahraničí nevyslyšelo postoj ruské strany,“ uvedlo ruské velvyslanectví v prohlášení, podle kterého Zmejevskij předal Marianovi prohlášení ruské diplomacie a ministerstva obrany k pondělnímu útoku na Ukrajině. Prahu pak zastupitelský úřad obvinil, že je „hlásnou troubou“ Kyjeva a jeho západních podporovatelů.

Pondělní mohutný ruský vzdušný úder na Ukrajinu zasáhl podle ukrajinských představitelů mimo jiné dětskou nemocnici Ochmatdyt. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že útok cílil na vojenský průmysl a základny ukrajinského letectva. Škody v Kyjevě způsobil „pád rakety ukrajinské protivzdušné obrany“, dodalo ministerstvo.

Monitorovací mise OSN ale podle agentury Reuters uvedla, že dětskou nemocnici v ukrajinské metropoli velmi pravděpodobně přímo zasáhla ruská střela. Ukrajinská tajná služba SBU k tomu sdělila, že má jednoznačné důkazy, že dětskou nemocnici trefila ruská střela s plochou dráhou letu Ch-101.

ČTK, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme