Rusko zodpovědnost za útok na nemocnici popírá, důkazy ale mluví jasně, píše americký institut

Ruští představitelé a aktéři v informačním prostoru se snaží popřít zodpovědnost Moskvy za pondělní úder na kyjevskou dětskou nemocnici Ochmatdyt. Ve své poslední analýze vývoje bojů na Ukrajině to napsal americký Institut pro studium války (ISW), podle něhož Rusové uvádějí v rozporu s dostupnými fakty nepravdivá tvrzení o zapojených střelách i stavu nemocnice.

Sledovali jsme online Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři pracují v dětské nemocnici Ohmatdyt, která byla poškozena během ruských raketových úderů

Záchranáři pracují v dětské nemocnici Ohmatdyt, která byla poškozena během ruských raketových úderů | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Záběry pořízené náhodným svědkem v Kyjevě ukazují okamžik před tím, než ruská střela zasáhla dětskou nemocnici Ochmatdyt, píše ISW ve své pondělní zprávě. Na videu je podle něj vidět, jak střela letí po prudké sestupné trajektorii a poté zasáhne budovu nemocnice.

„Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že dostupné záběry ‚jasně potvrzují‘, že padající střely ukrajinské protivzdušné obrany poškodily civilní objekty na území Kyjeva, čímž pravděpodobně myslelo dětskou nemocnici Ochmatdyt, a nikoli další zdravotnické zařízení ve městě, které podle ukrajinských představitelů poškodily padající úlomky střel,“ píše institut.

Ruské zdroje podle něj šířily záběry i snímek rakety a někteří ruští vojenští blogeři lživě tvrdili, že šlo o ukrajinskou raketu protivzdušné obrany.

Ruská raketa letěla přímo na dětskou nemocnici v Kyjevě. Nešlo o zbloudilou střelu, míní vojenští experti

Číst článek

„Trajektorie střely na videu a viditelný proudový motor pod jejím trupem odpovídají konstrukci ruské střely Ch-101 a nepodporují tvrzení, že šlo o střelu protivzdušné obrany,“ uvádí ISW, podle něhož se ani nezdá, že by střela byla poškozena zásahem protivzdušné obrany.

Někteří ruští vojenští blogeři podle amerického institutu rovněž tvrdili, že se ruská armáda pokoušela zasáhnout strojírenský závod Artem, který se nachází 1,6 kilometru severně od nemocnice Ochmatdyt, a že některé ruské střely tento podnik skutečně zasáhly.

Ukrajinské středisko pro boj s dezinformacemi podle ISW uvedlo, že různé ruské propagandistické zdroje rozšiřují nejrůznější nepravdivé informace, které popírají vinu Moskvy, včetně tvrzení, že Ukrajina využívala část nebo celou nemocnici k léčbě zraněných ukrajinských vojáků nebo tam skladovala rakety.

Ruský útok na Ukrajinu si vyžádal 36 obětí. Zelenskyj slibuje odplatu za zásah dětské nemocnice

Číst článek

„Mnohé z těchto nepravdivých ruských informačních operací by nezprostily ruské síly právní ani morální odpovědnosti za dopady úderů proti Ukrajině, i kdyby byly pravdivé,“ podotkl Institut pro studium války.

Podle ženevských úmluv jsou civilní nemocnice chráněné a jejich ochrana končí pouze v případě, že podnikají „akce škodlivé nepříteli“. Žádné ruské zdroje nenabídly důkaz, že by nemocnice plná nemocných dětí představovala bezprostřední hrozbu pro ruské síly, uvádí ISW a dodává, že Rusko je agresorem a Ukrajina by se nemusela bránit, kdyby ji nenapadlo.

Ukrajinská tajná služba SBU v pondělí uvedla, že dětskou nemocnici podle předběžného vyšetřování zasáhla ruská střela s plochou dráhou letu Ch-101. Dokládá to podle ní mimo jiné úlomek střely nalezený v sutinách zdravotnického zařízení.

Ruské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že škody způsobil pád rakety ukrajinské protivzdušné obrany. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý tvrzení resortu obrany zopakoval a ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemocnici zasáhla raketa ze Západem dodaného systému NASAMS.

Monitorovací mise OSN v úterý podle agentury Reuters uvedla, že dětskou nemocnici v ukrajinské metropoli velmi pravděpodobně přímo zasáhla ruská raketa.

ano, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme