Ruská raketa letěla přímo na dětskou nemocnici v Kyjevě. Nešlo o zbloudilou střelu, míní vojenští experti

Mezi oběťmi pondělního ruského vzdušného úderu jsou v Kyjevě také čtyři děti. Při odklízení trosek v Ševčenkivské čtvrti metropole záchranáři našli v noci na úterý tělo chlapce. Oznámila to ukrajinská Státní služba pro mimořádné události.

Od stálého zpravodaje Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři a dobrovolníci u dětské nemocnice Ochmatdyt, která byla poškozena při ruském raketovém útoku v Kyjevě

Záchranáři a dobrovolníci u dětské nemocnice Ochmatdyt, která byla poškozena při ruském raketovém útoku v Kyjevě | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Na různých místech metropole zahynulo celkem 27 lidí, dalších 117 jich bylo zraněno. Záchranné práce pokračují na nejméně třech místech ruských úderů. Počty mrtvých a zraněných nemusejí být konečné.

Do některých těžce přístupných podzemních částí, kde se lidé ukrývali, se záchranáři nemohli kvůli sutinám dostat. Pomáhají jim dobrovolníci, obyvatelé Kyjeva, kteří vytvořili lidský řetěz a podávají si mezi sebou kusy sutin, aby je co nejrychleji odstranili.

Pohled z dronu ukazuje budovu těžce poškozenou ruským raketovým úderem v Kyjevě | Foto: Yan Dobronosov | Zdroj: Reuters

Pondělní mohutný ruský vzdušný úder na Ukrajinu zasáhl podle ukrajinských představitelů mimo jiné dětskou nemocnici Ochmatdyt, kde se léčí také děti s onkologickými nemocemi. V této nemocnici se ví o dvou zabitých - lékaři a příbuzném jednoho z pacientů, a více než 50 zraněných, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Mezitím ukrajinské banky, oligarchové a jednotlivci pořádají sbírku na opravu nebo stavbu nové nemocnice. Pomoc nabídli také zahraniční partneři. Polský premiér Donald Tusk slíbil, že polské zdravotnictví je připraveno Ukrajině pomoci.

‚Krutá připomínka brutality Ruska.‘ Biden v reakci na útok na Kyjev přislíbil posílení protivzdušné obrany

Číst článek

Pomocnou ruku okamžitě nabídlo i Německo. Už ve středu by se tam z Kyjeva mohly vydat první děti, protože jde o pacienty, kteří potřebují permanentní pomoc. Jsou třeba na dialyzačních jednotkách, s onkologickými onemocněními. Kyjevskou nemocnici se totiž pravděpodobně nepodaří v dohledné uvést do provozu.

Rusko tvrdí, že komplex si Ukrajinci zasáhli sami, a to střelou protivzdušné obrany. Nicméně šlo o ruskou řízenou střelu Ch-101, její úlomky i s charakteristickými znaky byly nalezeny na místě dopadu. Rusko tomu nevěří a mluví o tom, že si to Ukrajinci mohli zinscenovat. A na ruských telegramových kanálech se objevují i různé další teorie.

Vojenští experti jsou si ale prakticky jistí, že to byla ruská raketa Ch-101. Nešlo přitom podle nich o zbloudilou střelu, letěla přímo na cíl, trajektorie byla jednoznačná, nebyly tam žádné odchylky.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme