Je v Česku moc vysokých škol?
Přes čtyřicet soukromých vysokých škol a téměř třicet vysokých škol veřejných. Česko se může pochlubit mezi vyspělými evropskými státy nejvyšším počtem vysokoškolských institucí na deset milionů obyvatel. Přitom demografická křivka na několik následujících let je neúprosná: Ze středních škol bude vycházet stále méně maturantů a ne všechny vysoké školy se tak na trhu uživí.
Studenti si budou vybírat kvalitní školy a to se nyní o všech říct rozhodně nedá. Navíc v Česku v současnosti existuje velmi zdlouhavý proces udělování a odebírání vzdělávací akreditace, pokud chce ministerstvo školství nekvalitní školu zrušit. Poslanci už proto uvažují, jak to změnit.
"Procedurální náročnost, jak tady je, umožňuje procedurální zneužívání situace," vysvětluje Vladimíra Dvořáková, vedoucí ministerské komise, která školám uděluje akreditace, proč by měl být systém akreditací jiný.
'Neakreditovat jen studijní obory'
Poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) vidí problém hlavně v tom, že se vysokým školám uděluje hodně vzdělávacích akreditací.
"Shoda s odbornou veřejností byla v myšlence akreditovat větší celky, nikoli jen studijní programy. Jestli to mají být studijní obory, vysoké školy nebo fakulty, to je věc, o které musíme hovořit," říká Šojdrová a pokračuje:
"Ale rozhodně akreditace musejí doznat změnu ve smyslu kvality studijních programů a podmínek, za jakých je možné uskutečňovat vysokoškolské vzdělání."
Poslanec Ivan Ohlídal (ČSSD) naopak navrhuje, aby se především snížil počet soukromých vysokých škol, které mají s kvalitou výuky často problémy.